Politológ k smrti Navaľného: V ČÍ PROSPECH JE TOTO ÚMRTIE?
17 | 02 | 2024 I Diana Zaťková

Smrť 47-ročného ruského disidenta Alexeja Navaľného vo väzení mesiac pred prezidentskými voľbami, v ktorých nekandiduje a nikoho neohrozuje, je taká nezmyselná, až sa natíska klasická otázka rímskeho práva cui bono - v čí prospech? Túto otázku si kladie politický analytik Eduard Chmelár. A lídri na Capitol Hill mu ihneď dali odpoveď - využili smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného na to, aby v piatok ešte viac pritvrdili na schvaľovanie financovania pre Ukrajinu. 

"No nech to už urobil ktokoľvek (pravdepodobnosť, že zomrel prirodzenou cestou, považujem za veľmi malú), Putinov režim sa zo zodpovednosti vyvliecť nemôže. Minimálne ho nedokázal ustrážiť. Počas normalizácie si Husákov režim dával mimoriadny pozor na prominentných politických väzňov. Vedel, že sú pod medzinárodným dohľadom, preto si dal záležať, aby sa im nič nestalo (sám Václav Havel mal nadštandardne zariadenú celu, exkluzívnu lekársku starostlivosť, prístup do bohatej knižnice, vlastný písací stroj). V tomto smere je Navaľného smrť jednoznačným zlyhaním ruského štátu," konštatuje Chmelár.

Na druhej strane politológa fascinujú bleskurýchle okamžité reakcie západných politikov a novinárov, ktorým je už dávno všetko jasné, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky a ktorí sebavedomo vyhlasujú, že Putin zavraždil hlavného kritika ruskej agresie na Ukrajine.

"Po prvé, Navaľnyj bol kritik režimu, nie vojny. V otázke Krymu sa správal ako ruský nacionalista a tvrdil, že patrí Rusku. A po druhé, obracia sa mi žalúdok z toho, keď toto tvrdia práve tí západní prominenti, ktorým je jedno, že Julian Assange možno zomrie vo väzení. Každý, kto chce vedieť, ako sa dodržiavajú ľudské práva na Západe, by sa mal na to spýtať najznámejšieho väzňa svedomia Juliana Assangea. Mimochodom, kto z nich sa čo i len slovkom zmienil o tom, že pred mesiacom zomrel v ukrajinskom väzení kritik Zelenského režimu, americký novinár s čílskymi koreňmi Gonzalo Lira? V každom prípade, ako to už vieme na príklade Jána Kuciaka, sú kritici, ktorí neohrozujú režim ako živí, ale poslúžia niekomu ako mŕtvi," uzavrel Chmelár.

Zdroj: FB/Eduard Chmelár | Eduard Chmelár

Pohne Navaľného smrť s pomocou USA Ukrajine?

Bidenova administratíva a lídri na Capitol Hill využili smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného na to, aby v piatok ešte viac pritvrdili na schvaľovanie financovania pre Ukrajinu. Uviedli, že teraz je čas prelomiť patovú legislatívnu situáciu a zasiahnuť Vladimíra Putina, informuje POLITICO.

"Táto tragédia nám pripomína momentálnu stávku," povedal prezident Joe Biden novinárom v Bielom dome. „História sleduje Snemovňu reprezentantov. Na neschopnosť podporiť Ukrajinu v tejto kritickej chvíli sa nikdy nezabudne."

V Pentagone ministerstvo zdôraznilo obavy, že ukrajinské sily nebudú mať zbrane potrebné na odrazenie ruských síl a ochranu ukrajinských miest ak sa bezvýchodisková situácia kongresu natiahne.

Alexej Navaľnyj je mŕtvy
Kremeľ uviedol, že Putin bol informovaný o smrti Navaľného Vladimir Putin bol informovaný o smrti Alexeja Navaľného, ktorý si odpykával trest v trestaneckej kolónii č. 3 (zaradený spoločnosťou Rosfinmonitoring do zoznamu extrémistov a teroristov),... Čítať ďalej
16 | 02 | 2024 | Ivan Mihale/tasr