POZOR, lieta tu NEPRÍJEMNÝ hmyz a opoziční politici to nie sú
27 | 11 | 2023 I Ivan Mihale

Nie, v tomto prípade sa naozaj nejedná o opozičných politikov, ale o vskutku nepríjemný hmyz a hoci je už po lete, stále s ním prichádzame do kontaktu. Mnohí ľudia na sociálnych sieťach upozorňujú na výskyt malých mušiek. Po ich uštipnutí ich trápi nielen opuch, ale aj pľuzgiere či štípanie. Táto nenápadná muška vám môže spôsobiť aj otravu krvi.

Obyvatelia Bratislavy – mestskej časti Ružinov prostredníctvom sociálnych sietí informovali o ďalšom nebezpečnom bodavom hmyze, ktorý im znepríjemňuje pobyt vonku. Po uštipnutí je miesto vpichu boľavé, červené až zapálené, objavili sa aj opuchy. “Nenašli ste si v poslednej dobe štípance od nejakého hmyzu? Možno po strávení večerných chvíľ pri Štrkovci a iných vodných hladinách? Neviete, od čoho by to mohlo byť? Štípance sa vôbec nepodobajú na tie od komárov,” pýta sa znepokojene obyvateľ Bratislavy.

Podľa ľudí ide o štípance po hmyze, ktorý sa nazýva v češtine Muchnička. Pod týmto názvom je mnohokrát známy aj na Slovensku. Anna tento nepríjemný hmyz dôverne pozná: “Malé čierne mušky zanechávajú nepríjemné štípance, ktoré bolia a dlho sa hoja. Tento rok ich je veľmi veľa.”

Mušky poštípali aj Luciu a doteraz bojuje s príznakmi. “Tiež s tým bojujem už druhý týždeň. Najskôr to vyzeralo ako bežné štípance od komára. Potom to prešlo akoby k modrinám a teraz mám veľké opuchy nôh, chrasty a pľuzgiere. Doktorka mi predpísala tabletky na alegiu a Belogent krém,” opísala svoju skúsenosť.

Luciinho partnera tento nenápadný a niekedy nebezpečný hmyz poštípal pred tromi rokmi. “Partnerova noha tri roky dozadu. Mal teploty, zimnicu. Spočiatku to tiež vyzeralo ako obyčajný štípanec. Taktiež ho to svrbelo a nakoniec sme skončili na kožnom s antibiotickými mastičkami,” podelila sa s nepríjemnou skúsenosťou.

Pred muchničkami varovala aj Paula. “Pozor na ne. Radšej hodiť repelent. Môžu prenášať ako kliešte nebezpečnú chorobu. A presne vznikne guľa, okolo opuch a dlho sa to lieči. Treba normálne repík na to týždeň, dva,” podelila sa so svojimi skúsenosťami s prevenciou a spôsobom hojenia.

Uštipnutie môže byť veľmi nebezpečné

Muchnička alebo po slovensky muška z rodu simulium sa vyskytuje najčastejšie okolo vodných tokov. Nájsť ju ale môžete kdekoľvek vo voľnej prírode, v parkoch, v záhradách či v meste, ako píše portál Uzdravím.cz. Vyskytujú sa dovtedy, kým je vonku teplo. Brániť sa voči uštipnutiu dá efektívne najmä použitím repelentu.

Uštipnutie od tejto mušky spôsobuje ranky, ktoré sa ľahko zapália. Infekcia sa môže dostať aj do krvi a spôsobiť aj otravu (sepsu). Uštipnutie môže vyvolať silnú alergickú reakciu, ktorá sa často prejavuje opuchom alebo aj problémami s dýchaním. Nebezpečná je pre deti, ktoré reagujú na akékoľvek poštípanie citlivejšie ako dospelí.

Poštípanie nemusí začať bolieť a svrbieť hneď. Môže sa to prejaviť aj na druhý a tretí deň. Ranu si netreba škrabať, pretože sa tam môže zaniesť infekcia. Ranu po poštípaní treba chladiť. Odporúča sa priložiť na ňu cibuľu, tea tree olej, levanduľový olej alebo aloe vera. Octanová masť môže stav zhoršiť.

VYZNANIE LÁSKY od expremiéra Hegera: Ďakujem ti láska moja (FOTO)
Manželia Hegerovci si vyznali lásku na sociálnych sieťach. Najskôr Lucia Hegerová, potom aj expremiér Eduard Heger. Čo si odkázali? Lucia Hegerová napísala na sociálnej sieti vyznanie manželovi po 18. rokoch manželstva. "Keď sme pred 18 rokmi... Čítať ďalej
26 | 11 | 2023 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik