Rodičia, ďakujte prezidentkinej vláde - za učebnice dáte raz toľko
26 | 05 | 2023 I Ivan Brožík/TA SR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo výšku príspevku na edukačné publikácie zo štátneho rozpočtu na školský rok 2023/2024.Správa TA SR vás určite nepoteší.

Vydavatelia učebníc upozornili, že z minuloročných 11,4 milióna eur terajšie vedenie vyčlenilo sumu 5,5 milióna eur. Šéf rezortu Daniel Bútora tvrdí, že suma sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie.

Drastické škrty

"Zníženie príspevku na učebnice o približne 58 percent pre základné školy, o 37 percent pre špeciálne základné školy, o takmer 32 percent pre gymnáziá a zníženie o 32 percent pre stredné odborné školy spôsobí, že školám budú chýbať elementárne prostriedky na vzdelávanie detí a rozdiely medzi žiakmi a študentami sa opäť ešte viac prehĺbia," konštatujú vydavatelia učebníc.

Zároveň tvrdia, že zníženie celkových výdavkov na edukačné publikácie bude mať za následok, že školy nebudú schopné pre svojich žiakov zabezpečiť kvalitné učebné materiály na nový školský rok. Pripomenuli, že cena
tlače aj papiera za posledný rok vzrástla o 40 percent.

Treba zvýšiť normatív

Vydavatelia učebníc prostredníctvom otvoreného listu žiadajú ministra školstva o prehodnotenie výšky normatívu na žiaka. Bútora pripustil, že v minulosti boli na učebnice vyčlenené vyššie prostriedky, ktoré sa na tento zámer podarilo presunúť. "V tejto chvíli sme zverejnili to, čo sme vedeli. Ak tých peňazí bude viac, dáme vedieť. V tejto chvíli to neviem garantovať," povedal minister školstva.

Angličtina bude dotovaná, slovenčina nie

Z príspevku na edukačné publikácie zo štátneho rozpočtu budú školy oprávnené obstarávať edukačné publikácie pre všetky predmety. Výnimkou sú edukačné publikácie pre cudzie jazyky, ktoré základné, špeciálne základné školy a gymnáziá s osemročným vzdelávacím programom (pre prvý až štvrtý ročník) budú oprávnené nakupovať z prostriedkov mechanizmu plánu obnovy a odolnosti. Podľa informácií zverejnených na webe rezortu školstva má byť na tento zámer poskytnutých približne 3,5 milióna eur. "Zároveň budú školám poskytnuté aj nevyčerpané prostriedky určené na nákup edukačných publikácií pre cudzie jazyky v roku 2022," dodalo ministerstvo.

Na základe zverejneného príspevku na edukačné publikácie zo štátneho rozpočtu sa už podľa Mosta-Híd nedá hovoriť o bezplatnom vzdelávaní.

Stranícki "nestraníci" a "odborníci" pani prezidentky
"O vláde byrokratov a prezlečených politikov," píše na sociálnej sieti poslanec NR SR, Matúš Šutaj Eštok, člen strany HLAS - SD. Matúš Šutaj Eštok hodnotí úradnícku vládu vymenovanú prezidentkou SR, Zuzanou Čaputovou. "Pod úradníckou vládou by som... Čítať ďalej
26 | 05 | 2023 | Gabriela Fedičová

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme