R. Káčer: EÚ okrem vojenskej pomoci musí udržať aj európsku víziu Ukrajiny
24 | 01 | 2023 I Ivan Mihale

Ukrajina dominovala pondelňajším debatám šéfov diplomacií, hovorili o nej dokonca aj počas pracovných raňajok s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim. Slovenský dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer dodal, že išlo hlavne o debaty o bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza na Rusmi okupovanom území Ukrajiny.

Na zasadnutí sa ministri dohodli aj na poskytnutí ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote pol miliardy eur.

"Bola zhoda názorov - väčšia, ako by sa navonok zdalo," opísal Káčer atmosféru rokovaní. Podľa jeho slov sa názory rôznili napríklad okolo dodávok ťažkej bojovej techniky Ukrajine, avšak členské štáty chcú vytrvať pri poskytovaní pomoci.

Prejav europoslanca hovorí za všetko! POZOR, toto chcú progresívci v Bruseli
Guy Verhofstadt je liberálny belgický europoslanec, ktorý je známy tým, že víta ilegálnu migráciu do Európy a LGBT aktivistov na školách. Dokonca chce zničiť Rusko, posielať zbrane a uvaliť sankcie už aj na európskych podnikateľov. Marián Ďuriš z... Čítať ďalej
23 | 01 | 2023 | Ivan Mihale

"Zhoda je na tom, že treba vytrvať dovtedy, kým Ukrajina nenastolí teritoriálnu integritu a suverenitu na svojom území. Toto zdôraznili viacerí partneri a to som povedal aj ja," informoval. Dodal, že ministri sa v oblasti Ukrajiny dohodli na všetkom, na čom sa dohodnúť mali. Prebrali aj desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a integračné šance Kyjeva.

"Hovoril som o potrebe držať Ukrajine pozitívnu víziu jej európskeho členstva, čo by mal jasným odkazom potvrdiť aj nadchádzajúci samit EÚ - Ukrajina," zdôraznil Káčer.

Diplomati riešili aj otázku mimoriadneho trestného súdu pre ruské vojnové zločiny na Ukrajine. "Zdôraznili sme, že takýto súd má zmysel. Musí byť postavený na základe existujúcich noriem medzinárodného práva a mal by získať širokú podporu štátov OSN," vysvetlil Káčer.

Čo sa týka schválenia finančnej podpory na vojenské vybavenie pre Ukrajinu cez Európsky mierový nástroj, Káčer uviedol, že existuje vzorec prerozdeľovania peňazí, na aký účel budú venované. O niečo väčší podiel, než je zvykom - 45 miliónov eur - bol vyčlenený na nevyzbrojovanie, čiže na výcvik ukrajinských vojakov na pôde Európskej únie. (tasr)

Minister Káčer vyrobil poriadny škandál: Toto Orbán nenechal tak! Rázna reakcia z Maďarska
Predstaviteľ maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer vo štvrtok na Facebooku vyzval dočasne povereného šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera, aby o Maďaroch hovoril s úctou. Štátny tajomník maďarskej diplomacie, zodpovedný... Čítať ďalej
19 | 01 | 2023 | Ivan Mihale