Výstava v archíve v Poprade mapuje históriu organizovaného horského vodcovstva
22 | 11 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

V popradskej pobočke Štátneho archívu v Prešove v utorok sprístupnili novú výstavu, ktorá mapuje 150 rokov organizovaného horského vodcovstva v Tatrách. Organizuje sa pri príležitosti 30. výročia založenia Národnej asociácie horských vodcov Slovenska (NAHVSR).

Kurátorka výstavy Ingrid Janigová pre TASR uviedla, že súčasťou výstavy sú dobové dokumenty či historické artefakty a je rozdelená do štyroch celkov.

"Začiatok je z obdobia Uhorského karpatského spolku, potom nasleduje medzivojnové obdobie, situácia sa opäť zmenila po druhej svetovej vojne a vodcovský štatút vznikol v roku 1957. Zaujímavosťou je, že do roku 1989 mohli vodcovia poskytovať svoje služby len bezodplatne. Až po revolúcii sa to zmenilo a mohli sa touto profesiou aj živiť," objasnila Janigová. Súčasťou výstavy sú napríklad ročenky Uhorského karpatského spolku z roku 1878, prvý zoznam horských vodcov, ale aj dobové topánky, skoby, variče či fľaše. Návštevníci archívu ju môžu vidieť až do júla budúceho roka.

Výstavu sprístupnili aj pri príležitosti tohtotýždňového valného zhromaždenia medzinárodnej organizácie zastrešujúcej horských vodcov z celého sveta UIAGM (Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes) vo Vysokých Tatrách. Na Slovensku je druhýkrát,  do Tatier zavítalo spolu 59 účastníkov z 25 krajín celého sveta.

NESKUTOČNÉ! Zelenskyj poďakoval za podporu vo výške 2,5 miliardy eur a potom okamžite oznámil, že čaká na ďalších 18 miliárd
Ukrajinský prezident čaká na podporu AJ v roku 2023. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril svoju vďaku na Twitteri po tom, čo Ursula von der Leyenová v utorok oznámila, že Európska únia poskytne Ukrajine ďalších 2,5 miliardy... Čítať ďalej
22 | 11 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Súčasný prezident organizácie Peter Cliff pri tejto príležitosti uviedol, že najväčším problémom súčasných horských vodcov je mobilita či dodržiavanie a implementovanie nastavených pravidiel v jednotlivých členských krajinách. "Budeme hovoriť aj o globálnych zmenách, keďže nám zanikajú ľadovce, možno v budúcnosti horskí vodcovia prídu o svoje pozície, uvidíme, kam sa naša profesia bude uberať," upozornil Cliff.

Súčasťou valného zhromaždenia sú odborné semináre, prijímanie záverov a ustanovení pre členské krajiny, ale aj sprievodné aktivity. Členovia si tiež zvolia nového prezidenta. Medzinárodná organizácia funguje od roku 1965 a v súčasnosti združuje približne 8000 horských vodcov. Dominujú medzi nimi najmä tí z alpských krajín. NAHVSR má spolu 65 členov a súčasťou UIAGM je od roku 1996.

Obrovská blamáž! Poľský prezident Duda naletel "naletel" ruskému imitátorovi Macrona
Keď sa poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň telefonicky rozprával o výbuchu rakety v Przewodówe, myslel si, že hovorí s francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom. V skutočnosti ho nachytal ruský vtipkár. Úrad prezidenta Dudu v utorok... Čítať ďalej
22 | 11 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik