Prešov: Mesto tvrdí, že pri asanácii bytovky na Mukačevskej neporušilo zákon
22 | 09 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Mesto Prešov pri výbere firiem, ktoré vykonávali záchranné práce po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici, neporušilo zákon. Tvrdí to radnica, ktorá sa odvoláva na uznesenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá sa prípadom opätovne zaoberala vzhľadom na pokyn Generálnej prokuratúry SR. TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Pri zadaní objednávok zo strany radnice neboli podľa jeho slov naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

"Verím, že najnovšie uznesenie NAKA je definitívnou bodkou za spochybňovaním postupu mesta Prešov počas mimoriadnej situácie, vyhláseniu ktorej predchádzal výbuch bytovky. Našou snahou bolo pomôcť čo najskôr odstrániť následky nebývalej tragédie," uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Postupom mesta pri zabezpečovaní záchranných prác na Mukačevskej ulici sa začala polícia zaoberať ešte v júni 2020. Pôvodné trestné konanie ukončila NAKA začiatkom roka 2021. Vyšetrovateľ NAKA podľa Tomeka dospel k záveru, že nedošlo k zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a neboli naplnené ani znaky žiadneho iného trestného činu zo strany osôb konajúcich v mene mesta Prešov.

V júni 2021 bolo v tejto veci opätovne začaté trestné stíhanie na základe pokynu Krajskej prokuratúry Prešov vzhľadom na písomný pokyn Generálnej prokuratúry SR. Podľa Tomeka po vykonaní rozsiahleho dokazovania NAKA 13. septembra trestné stíhanie definitívne zastavila.

V decembri 2019 došlo v Prešove k výbuchu plynu vo výškovom bytovom dome na Mukačevskej ulici a k následnému rozsiahlemu požiaru. Tragédia si vyžiadala životy ôsmich ľudí.

Anna Belousovová: Len lokajský nástroj cudzích záujmov ohýba právo a pravdu
"Morálny človek a politik by mal stáť na strane pravdy a práva vždy. Len lokajský nástroj cudzích záujmov ohýba právo a pravdu tak, ako to vyhovuje jeho pánom. PS: Mohol by už konečne niekto tým američanom vysvetliť, že Slovensko a Slovinsko sú dva... Čítať ďalej
22 | 09 | 2022 | Gabriela Fedičová

Pridajte sa k nám! Pracovná ponuka!

Redakcia jedného z najčítanejších denníkov – Hlavný denník, hľadá do svojho dynamického kolektívu redaktorov. Máme vysoké nasadenie, rýchle tempo, reflektujeme na situácie doma, ale aj v zahraničí, zaujímajú nás názory, ktoré sú iné, ako ponúka mainstream. Do nášho kolektívu potrebujeme ambicióznych redaktorov, ktorí sú flexibilní, samostatní, vedia sa orientovať na sociálnych sieťach a zvládajú pracovný stres. Výhodou sú skúsenosti s redaktorskou prácou z oblasti žurnalistiky a médií, ale nie podmienkou! Pracuje sa z domu. Neformálny životopis zasielajte na [email protected].

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik