Rodičia, ktorí sa pravidelne sa hýbu, motivujú k pohybu aj svoje deti
21 | 09 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Rodičia, ktorí inklinujú k pohybu a pravidelne sa hýbu, motivujú k pohybu aj svoje deti. Pridanou hodnotou športu je aj psychologický rozvoj dieťaťa. "Úloha rodiča je pri pohybe rovnako ako pri všetkých aspektoch výchovy značná. Deti sa rodia s predispozíciou k pohybu," priblížil profesionálny tréner Ľuboš Gsch.

Podľa neho, ak dieťa prejaví záujem o konkrétnu športovú aktivitu, je dobré mu to umožniť. "Dieťa sa bude profilovať samo. Prístup rodiča, že jeho dieťa bude hokejista, nepovažujem za ideálny," uviedol Gsch. Zároveň podotkol, že sa deti pomocou športu vyvíjajú aj psychologicky. Niektoré sa po prehre na začiatku hnevajú alebo plačú, prípadne prepadávajú iným frustrujúcim emóciám. "Ak sa na ne pozrieme po pár mesiacoch, tak sú už stotožnené s procesom. Ten veľmi pripomína proces života v dospelosti," doplnil.

Dôležité je podľa neho motivovať deti k športu tak, aby ich to bavilo a nebrali pohyb ako rozkaz. "Ak deťom dáme dostatočnú hernú zápletku alebo niečo, čo ich zaujme, deti sa zapoja prirodzene," ozrejmil. Zároveň upozornil, že napriek tomu, že boli pridané hodiny telesnej výchovy, škola nemôže suplovať a rozhodne nie zabezpečiť potrebné pohybové aktivity.

"Pri športe dochádza nielen k samotnej podpore funkcionality detí, ale má aj vnútrotelový následok. Zvýšená tepová frekvencia a zvýšenie teploty tela sú pozitívne procesy, ktoré by mali byť podporované. Zlepšujú celkovú zdravotnú situáciu človeka," zhrnul Gsch. Počas športovania si dieťa podľa jeho slov buduje vôľové vlastnosti, ako je disciplína, odvaha, súdržnosť či vytrvalosť spolu so sebavedomím a sebadôverou.

Dezoláti. Toto si o ľuďoch myslia v mienkotvornej TV?
Včerajší protest zrejme bude mať pre TV Markiza nepríjemnú dohru. Môže za to ich titulok, pod ktorým o ňom informovali - Dezoláti v uliciach. Na pódiu politici, ale i občianski aktivisti Organizátorom protestu sa podarilo spojiť opozičné strany... Čítať ďalej
21 | 09 | 2022 | Eka Balaskova

Pridajte sa k nám! Pracovná ponuka!

Redakcia najčítanejšieho alternatívneho denníka – Hlavný denník, hľadá do svojho dynamického kolektívu redaktorov.

Máme vysoké nasadenie, rýchle tempo, reflektujeme na situácie doma, ale aj v zahraničí, zaujímajú nás názory, ktoré sú iné, ako ponúka mainstream. Do nášho kolektívu potrebujeme ambicióznych redaktorov, ktorí sú flexibilní, samostatní, vedia sa orientovať na sociálnych sieťach a zvládajú pracovný stres. Výhodou sú skúsenosti s redaktorskou prácou z oblasti žurnalistiky a médií, ale nie podmienkou! Pracuje sa z domu. Neformálny životopis zasielajte na [email protected].