Guterres na Valnom zhromaždení OSN: Náš svet je v ohrození a paralyzovaný
20 | 09 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Štáty nedokážu poriadne fungovať, uviazli na mŕtvom bode a nie sú pripravené či ochotné čeliť výzvam, ktoré ohrozujú budúcnosť ľudstva a celej planéty. V utorok to počas otváracieho príhovoru všeobecnej rozpravy 77. Valného zhromaždenia OSN uviedol jej generálny tajomník António Guterres. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

"Na obzore je zima v znamení celosvetovej nespokojnosti," vyhlásil Guterres. Dodal, že "dôvera klesá, nerovnováhy sa prehlbujú a naša planéta horí. Ľudia sa trápia, a najviac trpia práve tí najzraniteľnejší".

Vo svojom príhovore generálny tajomník poukázal aj na vojnu na Ukrajine a viaceré ďalšie konflikty v iných krajinách, mimoriadnu klimatickú situáciu, biedny finančný stav rozvojových krajín a nedávne kroky späť v súvislosti s cieľmi OSN ukončiť extrémnu chudobu a poskytnúť vzdelanie všetkým deťom.

"Náš svet je v ohrození a paralyzovaný," dodal Guterres, no zároveň uviedol, že stále existuje nádej. Zdôraznil, že jedinou cestou vpred sú spolupráca a dialóg, pretože "rozkazovať nemôže jedna mocnosť či skupina".

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa po dvoch rokoch koronavírusovej pandémie zišlo zhruba 150 lídrov z celého sveta. Počas prvého dňa s prejavom vystúpi okrem iných aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, nemecký kancelár Olaf Scholz či francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Zmráka sa nad Ukrajinou?
Exminister zahraničných vecí Rumunska hovorí o neprirodzených hraniciach Ukrajiny. Ukrajina leží v neprirodzených hraniciach a musí postúpiť svoje územia Rusku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku, uviedol bývalý rumunský minister zahraničia, politológ... Čítať ďalej
18 | 09 | 2022 | Milan Laca

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik