Vladimír Palko - "K rozchodu Mikloška s Čarnogurským"
05 | 03 | 2022 I Ivan Brožík

"Napísal som poznámku k politickému rozchodu Fera Mikloška s Jánom Čarnogurským. Poznám sa s nimi 35 rokov. Spolupracovali sme dvadsať rokov v KDH. Fera som podporoval v troch prezidentských voľbách, Jána v jedných. Je mi smutno." napísal Vladimír Palko na sociálnej sieti a vyzýva čitateľov, aby venovali trochu času jeho postrehu.

Vladimír Palko sa netají tým, že "je mu trochu smutno" z "rozchodu" týchto dvoch veľkých mužov slovenskej politiky.

"S Jánom Čarnogurským a s Františkom Mikloškom sa poznám tridsaťpäť rokov. Spolupracovali sme úzko, keď sme boli v aktívnej politike. Pred pár dňami mi František Mikloško oznámil, že napíše článok, v ktorom verejne oznámi svoj rozchod s Jánom Čarnogurským. Mikloško napísal, že „ich videnie sveta a politické cesty sa rozchádzajú“. Povedal som Františkovi, že ho za to nebudem kritizovať a že ho chápem. Mal už niektorých vecí dosť. Františkovo gesto ma motivovalo povedať k problému pár slov." Píše Vladimír Palko v článku z webu dennikstandard.sk., ktorý na svojom profile na sociálnej sieti odomkol prečitateľov.

Čarnogurský mal ruskú agresiu odsúdiť

Tvrdí jednoznačne Vladimír palko a ďalej uvažuje: "Mikloško pri svojom rozhodnutí vychádzal z Čarnogurského článku Omyly ukrajinskej elity, publikovanom 24. februára na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti. Domnievam sa, že mnohé z obsahu článku je pravdivé, ale v častiach, kde hovorí o ruskom útoku na Ukrajinu, používa do očí bijúce eufemizmy."

Vladimír Palko vo svojej reflexii pokračuje: "Všetko má svoj čas. Platí ono biblické „treba sa radovať s radujúcimi a plakať s plačúcimi“. Zoči-voči ľudskej tragédii mal Čarnogurský ruskú inváziu odsúdiť, neurobil to a to bola jeho ľudská chyba. Pre porovnanie, Branislav Fábry, častý autor na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti, to urobil."

"Rusko sa dožadovalo v decembri od Ameriky a NATO záruk svojej bezpečnosti. Nedostalo ich, ale to ho nijako neoprávňovalo k tomu, čo urobilo. Čarnogurský pozná pojem „spravodlivá vojna“. Predpoklady spravodlivosti vojny formuluje i Katechizmus katolíckej cirkvi. Tie tu neboli splnené. Rusku nehrozila od protivníka žiadna bezprostredná akútna hrozba. A, samozrejme, zďaleka neboli vyčerpané iné, nenásilné prostriedky, ako spor riešiť."

Čarnogurského politická chyba

"Kto sleduje dlhodobo jeho verejné vystúpenia, vidí, že Čarnogurský veril, že Rusko by mohlo byť spojencom Slovenska v zápase so západným liberalizmom. S viacerými priateľmi sme roky s Čarnogurským viedli o tom rozhovory, v ktorých sme mu oponovali. Poukazovali sme na vnútornú povahu Putinovho Ruska, ktoré je schopné urobiť kroky, ktoré každého spojenca kompromitujú. To sa aj potvrdilo. Čarnogurského koncepcia sa ukázala ako politicky mylná." Pripomína v článku Vladimír Palko.

"Čarnogurský mal už dlhé roky svoje vlastné politické aktivity, na ktorých sa jeho niekdajší spojenci z KDH nezúčastňovali, a on si našiel nové spoločenstvo spolupracovníkov. Napokon došlo i na to, že Mikloško i ja sme ho verejne kritizovali. Ja som tak urobil v roku 2017 článkom Ján Čarnogurský a robenie „dobrej politiky zlými prostriedkami“ na Postoji."

História bude k Čarnogurskému láskavejšia ako dnešok

Vladimír Palko však prízvukuje, že Ján Čarnogurský sa v niektorých svojich tvrdeniach nemýlil: "Dnešné postavenie Čarnogurského v sebe nesie obrovský paradox. Ak tu niekto už viac ako dve desaťročia tvrdil, že rozširovanie NATO na východ má potenciál priniesť vojnu, tak to bol Ján Čarnogurský. Toto sa naplnilo. Čarnogurský sa však pre vyššie uvedené chyby ocitá v paľbe kritiky a pália do neho tí, čo sa sami dopustili oveľa väčších chýb."

"História bude k Jánovi Čarnogurskému milosrdnejšia ako dnešok. Nielen pre jeho zásluhy z boja proti komunizmu. Nielen pre zásluhy z 90. rokov, keď to bol Čarnogurský, ktorý bol v čele opozície voči mečiarizmu až do roku 1997, keď ho v tejto role vystriedal Mikuláš Dzurinda."

Bol to Ján Čarnogurský

"Bol to Ján Čarnogurský, ktorý vniesol na slovenskej pravici myšlienku, že je potrebné oponovať preventívnym vojnám, ktoré nie sú nevyhnutné, a preto odsúdeniahodné. Trúfam si povedať, že nebyť Čarnogurského politického odkazu, ktorý v KDH pretrvával aj po jeho odchode z politiky, tak proti invázii do Iraku v roku 2003 by hlasovali iba komunisti a bývalí komunisti, a kresťanskí politici by hlasovali za." Pripomína Vladimír Palko.

Záver

"Bohužiaľ, teraz ostal Čarnogurský zaskočený preventívnou, teda nespravodlivou vojnou, ktorú rozpútal Putin. To je ďalší paradox týchto dní."

"O zverejnení tohto článku som Čarnogurského dopredu informoval.  Predpokladám, že niekedy si o tom s ním pohovoríme aj osobne." dodáva v závere autor článku na webe dennikstandard.sk Vladimír Palko. 

Erik Kaliňák - úvahy z východnej hranice (video)
Erik Kaliňák sa vo svojom statuse na sociánej sieti príliš nerozpisoval. Dal stručný úvod a za ním video. "V dnešnej informačnej vojne médií podporenej nevídanou cenzúrou sa dá veriť už len vlastným očiam" napísal Erik Kaliňák. V nasledujúcom... Čítať ďalej
05 | 03 | 2022 | Ivan Brožík
?session=true

______________________

Poznámka: Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD. 

Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik