Ďalšiu kultovú budovu v hlavnom meste zrovnajú so zemou!
10 | 01 | 2022 I Diana Zaťková

Je rozhodnuté. Zbúrajú Istropolis! Mnohí z nás majú ešte v pamäti, ako zrovnali so zemou bratislavský Park kultúry a oddychu. Zdá sa, že dnes čaká podobný osud ďalšie kultúrne centrum charakterizujúce naše hlavné mesto.

Prichádzame o ďalšiu ikonu

Čo vlastne bude na bratislavskom Trnavskom Mýte? To je otázka, ktorá obyvateľov hlavného mesta pri pohľade na chátrajúci komplex Istropolis trápi už roky.

Mnohí chceli ikonickú stavbu zachovať, iní zbúrať. Dnes je to jasné. Dom odborov, známy ako Istropolis, na Trnavskom mýte v Bratislave zrovnajú so zemou, informuje portál 1pluska.sk.

Developer Immocap, ktorý tu vybuduje projekt Nový Istropolis, už má k dispozícii od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto právoplatné rozhodnutie o odstránení existujúceho objektu. Informoval o tom samotný developer. V polovici januára bude starý Istropolis oplotený a začne sa s prvými prácami na fasáde.

Pokrytectvo, farizejstvo, neúcta k občanom. Aj toto je politický úvod roku 2022
Nový rok odpočítava 10. deň. Spustili sa politické relácie, politici sa vrátili ku klávesniciam a mikrofónom novinárov. A prvé ich slová predpovedajú pokračovanie konfliktov, názorových stretov a bojov opozície s koalíciou. Na pár posledných hodín... Čítať ďalej
10 | 01 | 2022 | Ján Papuga

Našťastie nevyhodia všetko

„Projekt využíva pôvodné materiály a umelecké diela, ktoré veľmi citlivo zachováva a adaptuje, dáva im novú funkciu spôsobom, ktorý si ctí pôvodný genius loci a nadväzuje naň.  Vo verejnom priestore plánujeme umiestniť fontánu Pavla Mikšíka, vlajkoslávu a stožiare/lampy vonkajšieho osvetlenia od Jozefa Vachálka. V interiéri nového projektu bude umiestnená vitráž od Milana Dobeša a keramické reliéfy od Juraja Martha a Imricha Vaneka,“ vysvetlil za investora generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Zostanú len spomienky 

Istropolis je už roky pre Bratislavčanov horúcou témou. Takmer každý má nejaké spomienky spojené s touto stavbou, v ktorej boli tisíce koncertov a divadelných či filmových predstavení, niektorí tu absolvovali tanečnú, či zažili iné dôležité životné udalosti.

Obranná dohoda s USA rozpútala vojnu! Jeden chce referendum, druhý vsadil svoju funkciu
Nemáme na našej politickej scéne už dosť turbulencií? Najnovšie nielen politikov, ale aj Slovákov opäť rozdelila Dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a USA. Dá sa povedať, že vyvolala malú vojnu. Opozícia zmluvu kritizuje,... Čítať ďalej
10 | 01 | 2022 | Diana Zaťková

Pre obvateľov je preto ťažké predstaviť si, že prestane existovať, podobne, ako legendárne PKO na brehu Dunaja, ktoré zbúrali presne pred šiestimi rokmi.

zdroj: Immocap

Pamiatkari i samospráva majú podmienky

Napriek tomu, že Istropolis nie je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, boli aj  pamiatkari za to, aby sa hodnotné časti pôvodnej stavby zachovali. 

Investor po zdĺhavých rokovaniach so samosprávou mestskej časti Nové Mesto pristúpil na jej požiadavky vrátane tej, že novú kultúrno-spoločenskú sálu minimálne pre 1 650 sediacich divákov postaví v prvej fáze projektu. V opačnom prípade zaplatí pokutu päť miliónov eur.

Bývalí politici odkazujú prezidentke: Dohoda s USA je vaša právomoc! Vyjadrite sa konečne
Pani prezidentka nám tak trochu zaspala! Na slovenskej politickej scéne prebieha nová vojna a Zuzana čaputová by ju mohla zastaviť. Doteraz však nevyužila jednu z prezidentských najsilnejších právomocí a nevyjadrila sa k Dohode o obrannej... Čítať ďalej
10 | 01 | 2022 | Diana Zaťková

„Teším sa, že sa nakoniec podarilo uzavrieť poctivú a transparentnú dohodu," konštatoval spokojne starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý trval na bezpodmienečnom zachovaní kultúry na tomto mieste.

Podpísané boli aj ďalšie záväzky, na ktorých starosta trval. Ide o zachovanie a znovupoužitie hodnotných prvkov pôvodného Domu odborov, ako sú vitráže, keramický reliéf, zverokruh či fontána pri Dome techniky a zachovanie vonkajšieho i vnútorného mramoru. 

zdroj: Immocap

Stavba z minulého režimu

Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Na jeho mieste stál pôvodne palác grófa Berchtolda z prvej polovice 19. storočia.

Novomestská samospráva sa ho pred rokmi pokúšala odkúpiť, ale k dohode neprišlo. Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017.

Kultúrne podujatia pre 50 ľudi. Strana SaS s tým nesúhlasí
Strana SaS nesúhlasí s návrhom otvoriť kultúrne podujatia v režime OP pre maximálne 50 ľudí. Takéto opatrenie je nedostatočné a nerieši zdevastovanú kultúru. Poslanec parlamentu Roman Foltin (SaS) navrhuje otvoriť kultúru aspoň pre 200 divákov a... Čítať ďalej
10 | 01 | 2022 | Ivan Mihale/tasr

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.