Turecký prezident nariadil vyhlásiť desať veľvyslancov za nežiaduce osoby
23 | 10 | 2021 I Ivan Mihale/ TASR
Veľvyslanci desiatich krajín v Turecku, ktorí vyzvali na prepustenie väzneného tureckého filantropa Osmana Kavalu, budú označení za nežiaduce osoby, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentúra AFP.

"Nariadil som nášmu ministrovi zahraničných vecí, aby čo najskôr vyhlásil týchto desať veľvyslancov za nežiaduce osoby," povedal Erdogan.

Turecký prezident sa už vo štvrtok vyhrážal vyhostením veľvyslancov z Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Kanady, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Spojených štátov a Švédska.

Títo veľvyslanci vydali v pondelok spoločne vyhlásenie, v ktorom uviedli, že pretrvávajúce väznenie Kavalu "vrhá tieň na rešpektovanie demokracie a vlády zákona i na transparentnosť súdnictva" v Turecku, pričom vyzvali na rýchle a spravodlivé riešenie Kavalovho prípadu.

Tancuj, tancuj, vykrúcaj alebo pán doktor, v červenom okrese? (video)
Ako býva na Slovensku zvykom, informácie sa k ľuďom dostávajú nejakou náhodou ... A tak niekto poslal aj M. Kotlebovi (ĽS NS) video ... Vraj ho nikto nebude chcieť zverejniť. Nuž my tak robíme tiež. Čítať ďalej
23 | 10 | 2021 | Eka Balašková


Turecké ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo všetkých veľvyslancov, ktorí sa pod vyhlásenie podpísali.

Ľudskoprávne skupiny a vlády niektorých západných krajín považujú Kavalovo väznenie za symbol rastúcej netolerancie tureckého prezidenta Erdogana voči disentu.

V Paríži narodený filantrop a aktivista Kavala (64) je vo väzení od roku 2017 napriek tomu, že nebol odsúdený. Jeho prípad vyvolal napätie vo vzťahoch Ankary so Západom.

Turecký aktivista čelí viacerým obvineniam z organizovania a financovania masových protivládnych protestov v roku 2013 a z neúspešného pokusu o vojenský prevrat v roku 2016. Kavala všetky obvinenia odmieta.

Ficov TVRDÝ odkaz Zuzane Čaputovej. Vie, kto jej chodí dávať pokyny!
Bývalý premiér vo svojom najnovšom videu upozorňuje, že Čaputová je už druhou hlavou štátu, ktorá postupuje podľa pokynov cudzích mocností. R. Fico hovorí, že je čas zamyslieť sa nad ďalším prezidentom Slovenska. Ten by mal byť silnou a hlavne... Čítať ďalej
23 | 10 | 2021 | Petra Demková