Kauza za 24 miliónov naberá na obrátkach! Neuveríte, čo zistil poslanec Tomáš
22 | 10 | 2021 I Diana Zaťková

Z kauzy schránkových firiem, ktoré mali zinkasovať od štátu peniaze v rámci pandemickej prvej pomoci, sa stáva pre kompetentných nočnou morou. Poslanec mimoparlamentného Hlasu Erik Tomáš prišiel so šokujúcou informáciou o tom, aké nariadenia mali mať úrady práce, píše portál 1pluska.sk.


Slovenské firmy krachujú, pracovné miesta sa rušia a peniaze, ktoré boli určené na pomoc, sa ocitli v rukách podvodníkov! To sa snáď naozaj môže stať iba u nás.
Skutočnosť môže byť horšia

„S určitosťou viem povedať, že 6,8 milióna eur odišlo. Skutočnosť môže byť však horšia a môže to byť 24 miliónov a viac,“ povedal investigatívny novinár Tomáš Madleňák pre Rádio Expres. Peniaze, ktoré mali počas prvej a druhej vlny pandémie pomôcť zachrániť pracovné miesta, skončili na účtoch schránkových firiem.

Všetky podozrivé zmluvy mali podľa Madleňáka vzniknúť na Úrade práce v Pezinku, no problém môže byť oveľa závažnejší.

„Upozorňovali sme, že žiadosti a čestné vyhlásenia budú priebežne námatkovo kontrolované,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva práce.

Nepeháňa to trochu minister Naď? Sedemdňový výlet do USA kvôli jednému podpisu!
Bolo by hneď niekoľko otázok. Napríklad, či minister obrany letí komerčnou linkou alebo celým špeciálom a koľko duší na štátne náklady letí s ním. Menovite, ktoré. Nejde totiž o súkromný výlet, ale služobnú cestu. Ani odpovede na ne však... Čítať ďalej
22 | 10 | 2021 | Ivan Brožík

Nespúšťali finančný kontrolný mechanizmus

Erik Tomáš však prišiel so zarážajúcim zistením: „Úrady práce majú žiadosti kontrolovať len formálne a nemajú kontrolovať údaje v čestnom vyhlásení.“ Podľa poslanca, ktorému to vraj úrady potvrdili, majú úrady práce dokonca výnimku od ministerstva financií na to, aby nemuseli spúšťať finančný kontrolný mechanizmus.

Tomáš po vypočutí ministra práce Milana Krajniaka na sociálnom parlamentom výbore zváži, či nepodá návrh na jeho odvolanie, informuje portál.

Madleňák upozorňuje, že je "potrebné to prešetriť a zistiť, či nastala systémová chyba, alebo zlyhali konkrétni ľudia. Bol by som rád, keby do tejto veci zasiahla Európska prokuratúra.“ Novinár sa pozastavil aj nad tým, že žiadni z majiteľov firiem, ktoré dotáciu dostali, nepochádzali zo Slovenska.

Krajniak reaguje ako úplný posero: Politickú zodpovednosť nevyvodí, neodstúpi!
22 | 10 | 2021 | Gabriela Fedičová