HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Vaše nezmyselné nariadenia musíme ľuďom vysvetľovať my! Búria sa starostovia a primátori

Milan Majerský
Predseda mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský / Foto: TASR

Už nechcú stáť bokom! Starostom a primátorom dochádza trpezlivosť z toho, že ich vláda absolútne nepovažuje za rovnocenných partnerov. A to ani pri rozhodnutiach v otázke obcí a miest, ktoré zastupujú.

Rovnocenný partner
Starostovia a primátori chcú byť rovnocennými partnermi vlády, nechcú už stáť bokom pri jej kľúčových rozhodnutiach v otázke obcí a miest, ktoré zastupujú.

Takúto výzvu dnes vláde adresovali lídri samospráv za KDH po svojom celoslovenskom zjazde v Poprade. Výzvu vláde podpísalo viac ako 70 starostov a primátorov, ďalší sa k nim pripojili na diaľku, píše portál cas.sk.

„Žiadame, aby Vláda SR pri všetkých zásadných rozhodnutiach, ktoré sa týkajú našej obce, mesta, regiónu, nás prizývala ako rovnocenného partnera do včasnej diskusie a umožnila nám relevantne vstúpiť do procesov a zastupovať pohľad občanov, ktorí tento región roky spoluvytvárajú a formujú,“ uvádza sa vo výzve.

Peniaze navyše pre zbytočný úrad s kopou plytkých fráz a moletnú manekýnu?

Nesmú ich obchádzať

Podľa  predsedu KDH Milana Majerského regióny často nie sú prioritou pre jednotlivé ministerstvá a chýba komunikácia zo strany vlády pred legislatívnymi zmenami. „Dôležité je, aby vláda týchto ľudí neobchádzala. Starostovia a primátori pomohli, a teraz je na rade, aby vláda pomohla im,“ skonštatoval.

Majerský poukázal aj na významnú úlohu, ktorú samosprávy zohrávali počas pandémie a testovania.

Podľa predsedu KDH by samosprávy nemali stáť bokom ani pri otázkach, akými sú rušenie súdov v okresných mestách či stratifikáciu nemocníc.

„Rozhodnutia by sa mali robiť zdola, cez starostov, v komunikácii s vládnymi predstaviteľmi. Je obchádzaný častokrát ZMOS, Únia miest, častokrát je obchádzané združenie SK 8, župní predstavitelia. Toto je chyba. Regióny patria do politiky,“ upozornil Majerský.

Stop mafie na Slovensku! Zajtra idú Slováci do Pezinka vypískať Daniela Lipšica

O závažných rozhodnutiach sa dozvedajú ako poslední
https://www.hlavnydennik.sk/2021/10/14/mesik-varuje-mladych-ked-nebudete-bojovat-za-svoju-slobodu-vezmu-vam-ju/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info