HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Harabin: Na odsúdenie Lipšicovej korupcie nie je potrebný žiadny kajúcnik, stačí len podať už vypracovanú obžalobu (VIDEO)

Štefan Harabin si opäť raz poriadne podal Daniela Lipšica. Zdroj: FB / Štefan Harabin

Rakúsko nie je Slovensko. Ani v zárobkoch, ani v „štábnej kultúre“, ale ani v politike. A práve „štábna kultúra“ politikov je to, čo sa porovnáva v týchto dňoch asi najviac. Dôvodom je nedávne odstúpenie zo svojej funkcie rakúskeho premiéra Sebastiána Kurza.

Sebastian Kurz je podozrivý v prípade korupcie, pretože v roku 2016 mal použiť peniaze rezortu financií na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v jeho prospech. Áno, aj toto stačilo na jeho rezignáciu, kým naši politici na niečo takéto zatiaľ mentálne ani politicky nedorástli. Ako píše portál ereport.sk, niečo podobné sa u nás stalo aj v roku 2005, a bol v tom namočený i súčasný šéf špeciálnych prokurátorov Daniel Lipšic.

Lipšic v „súkromnom“ prieskume úplne zhorel aj pred šestnástimi rokmi

Za prieskum verejnej mienky mali v roku 2005 zaplatiť rezorty spravodlivosti a vnútra 2,4 milióna, resp. 5 miliónov slovenských korún. Prirodzene, aj vtedy sa za to zniesla u nás vlna kritiky, lenže – neodstúpil nikto. Ani minister vnútra Vladimír Palko a ani minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Obaja zastupujúci KDH. Zvláštne však je, že zo štátnych peňazí a našich daní zaplatený prieskum nedopadol pre oboch dobre, ale priam katastrofálne.

Napríklad také Lipšica označilo za slušného, čestného a seriózneho človeka iba 3,4% opýtaných ľudí. Teda takmer podobne ako ho vníma dnes, keď je šéfom špeciálnych prokurátorov. Štefan Harabin, ktorý bol vo funkcii ministra spravodlivosti o rok neskôr, na margo tohto „prieskumu“ povedal: „Funkcia ministra spravodlivosti nemôže byť zneužívaná na túžbu po moci a popularite.“ Harabin hovoril už vtedy zo zneužití štátnych prostriedkov a prstom ukazoval na Lipšica.

Je načase, aby Národný bezpečnostný úrad odobral Lipšicovi bezpečnostnú previerku, myslí si „Ďateľ“ Tóth

Lipšic na vrátenie peňazí nevidel dôvod

Prieskumy pre obidva rezorty robila česká poradenská spoločnosť Takt sa pýtali občanov, čo sa im páči a nepáči na Danielovi Lipšicovi, či spájajú budúcnosť Slovenska s Vladimírom Palkom. Vyzývali tiež ľudí, aby označili politika, ktorý je podľa nich správny chlap a ktorému najviac držia palce. A ako sa zachoval vtedy dnešný šéf špeciálnych prokurátorov po prepuknutí kazy?

Na vrátenie peňazí vynaložených na nezmyselný a propagandistický prieskum o svojej osobe z vlastného vrecka nevidel dôvod. Prirodzene, nezabudol si pri tom kopnúť ani do Štefana Harabina. „Politika je o zisťovaní názorov občanov. Možno, že pán Harabin, ktorý bol komunistickým sudcom, na názory občanov nedbá,“ povedal pred rokmi Daniel Lipšic na kritiku Štefana Harabina.

Robert Fico o Lipšicovi: Je to netvor, chlap nemá centimeter štvorcový kože na tvári

Orgány činné v trestnom konaní doteraz neukončili trestné stíhanie Lipšica

Prirodzene, dnes už expolitik Štefan Harabin na celú túto kauzu ani po rokoch nezabudol a Lipšicovi „naložil“ čo sa len do neho vošlo. Vo videu mu pripomenul, že vtedy ho „prikryli“ Čižnár a Trnka s Kaliňákom, keď neumožnili prokurátorovi Šamkovi podať už napísanú obžalobu za spreneveru.

„Kaliňák s Čižnárom zachránili Lipšica aj pri jeho dopravnej nehode,“ hovorí Harabin a opäť poukazuje na to, že na poste šéfa špeciálnej prokuratúry sedí právoplatne odsúdený človek. „Orgány činné v trestnom konaní doteraz neukončili trestné stíhanie Lipšica za prieskumy verejnej mienky, ktoré si dal urobiť za štátne peniaze na svoju osobu. Teda presne to isté, čo v Rakúsku urobil Kurz,“ prízvukuje Harabin.

V Rakúsku Kurz podal demisiu, no Lipšic u nás dodnes nemá ukončené vyšetrovanie. „A za odmenu sa ešte stal šéfom špeciálnej prokuratúry. Tu vidíme dvojaký prístup k štátnej korupcii,“ poukazuje exminister spravodlivosti na evidentné rozdiely medzi nami a Rakúšanmi.

„Ak sa to stíha v Rakúsku, prečo sa to isté nerobí aj na Slovensku? Veď sme v EÚ. Čo vy na to páni z koalície a bojovníci proti korupcii. Na odsúdenie tejto nespornej korupcie Lipšica nie je potrebný žiadny kajúcnik, lebo u neho existujú nespochybniteľní písomné dôkazy. Zakročí Žilinka konečne rázne proti Lipšicovej korupcii a podá už vypracovanú obžalobu?“ pýta sa na konci videa Štefan Harabin.

Štefan Harabin exkluzívne pre Hlavný denník: Lipšic sa mal vylúčiť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info