HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Krok Maďarska v súvislosti s pôdou je dôležitý pre korektné vzťahy, tvrdí Heger

Eduard Heger / Fotokoláž (via TASR)

Slovenský premiér Eduard Heger je rád, že vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov. V stanovisku deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráce.

Podľa Hegera maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi záleží na vzájomných vzťahoch. „Som rád, že pristúpil k takémuto kroku. Je to dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov, na ktorých záleží aj nám. A v tomto duchu budeme pokračovať aj vo vzájomnej spolupráci,“ skonštatoval predseda slovenskej vlády v stanovisku.

Orbán dobýva Slovensko, rázna reakcia Smeru

Heger podľa svojich slov na pondelkovom rokovaní s Orbánom „veľmi otvorene“ komunikoval výhrady Slovenska s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. „Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho včerajšieho rozhovoru,“ doplnil Heger.

O zrušení uznesenia informoval šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ktorý to považuje za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu o všetkom, čo obe krajiny robia vo svojich vzájomných vzťahoch.

Korčok sa nedávno stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Na spoločnej tlačovej konferencii naznačil otázku skupovania budov v Košiciach i poľnohospodárskej pôdy maďarskou vládou. Šéf diplomacie vtedy zdôraznil, že Slovensko požiadalo Maďarsko, aby svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko, robili po vzájomnej konzultácii a dohode.

Heger je ako šašek. Kam ho postavia, tam stojí. No a čo, že pod zlou vlajkou…

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info