HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

110. výročie revolúcie: Si Ťin-pching vyzýva na znovuzjednotenie s Taiwanom

Si Ťin-pching (AP Photo/Andy Wong)

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v sobotu na znovuzjednotenie svojej krajiny s Taiwanom, samosprávnym ostrovom, s ktorým má Peking dlhodobo napäté vzťahy. Podľa TASR o tom píše agentúra DPA.

„Znovuzjednotenie mierovým spôsobom by najlepšie slúžilo záujmom celého čínskeho národa,“ povedal najvyšší čínsky predstaviteľ v slávnostnom príhovore v pekinskej Veľkej sále ľudu pri príležitosti 110. výročia tzv. sinchajskej revolúcie z roku 1911.

Týmto politickým prevratom bolo zvrhnuté cisárstvo – mandžuská dynastia Čching – a následne bola vyhlásená Čínska republika. Názov Čínska republika si však neskôr oficiálne privlastnil Taiwan. Ostrovný štát má vládu nezávislú od Pekingu od roku 1949, keď tam z pevniny ušli čínski nacionalisti, porazení v občianskej vojne s Mao Ce-tungovými komunistami.

Peking však naďalej považuje demokratický Taiwan s jeho autonómnou vládou za súčasť pevninskej Číny, Čínskej ľudovej republiky. „Krajania na oboch stranách Taiwanského prielivu by sa mali držať toho správneho výkladu dejín a spoločne sa snažiť o kompletné znovuzjednotenie a znovuoživenie čínskeho národa,“ povedal Si Ťin-pching, ako ho citovala agentúra Sinchua.

Súd umožnil štátu Texas obnoviť kontroverzný zákon o zákaze interrupcií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info