HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Pral český premiér A. Babiš špinavé peniaze, alebo je to útok mafie?

Andrej Babiš / Screenshot YouTube

Takto hrubo reagoval český premiér Andrej Babiš na podozrenie z prania špinavých peňazí, a to len pár dní pred parlamentnými voľbami, píše Süddeutsche Zeitung.

Podozrenie z prania špinavých peňazí

Český premiér Andrej Babiš čelí vo svojej krajine policajnému vyšetrovaniu. Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) oznámila, že sa bude zaoberať informáciami z dokumentov Pandora Papers. Z nich vyplýva, že Babiš v roku 2009 kúpil prostredníctvom fiktívnych spoločností zámok v južnom Francúzsku za 15 miliónov eur. Podľa odborníkov charakter nákupu naznačuje pranie špinavých peňazí.

Všetko poprel

Českú republiku čakajú parlamentné voľby. Babiš a ďalší traja kandidáti sa stretli v diskusii v spravodajskej televízii CNN Prima. Krátko predtým boli zverejnené zistenia medzinárodného tímu investigatívcov k Pandora Papers.

„Pandora Papers“ – daňové raje: „Ulievali si peniaze bokom“. Odhalenia usvedčujúce politikov a prominentov. Sú medzi nimi aj Babiš, Blair či Putinova milenka

„Ten článok vznikol na objednávku mafie!“

Babiš na obvinenia reagoval ako zvyčajne – všetko poprel a vyhlásil:  „Ten článok vznikol na objednávku mafie. Bakala má takýto systém antibabišovských novín.“ Podnikateľ Zdeněk Bakala vlastní vydavateľstvo Economia, ktoré vydáva denník „Hospodářské noviny“ a politický týždenník „Respekt“. Žiadne z médií Bakalu sa však na zisteniach medzinárodných investigatívcov nepodieľalo.

Český premiér ešte v pondelok pre viaceré české médiá povedal: „Nevlastním žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku, ani nemám žiadne zahraničné účty a absolútne popieram, že by došlo k praniu špinavých peňazí.“ Na otázku novinára o kúpe nehnuteľnosti vo Francúzsku potom odpovedal: „Bola to rada realitného makléra“.

Trikmi s číslami rakúska zdravotnícka agentúra AGES vyprodukovala „pandémiu neočkovaných“ (Willi Huber)

Babiš, jeden z najbohatších ľudí v Českej republike, len minulý týždeň dostal od českého okresného súdu pokutu za to, že ako politik vlastní médiá – televízne a rozhlasové stanice či vydavateľstvo novín. Európska komisia tiež zistila konflikt záujmov na strane predsedu vlády. Babiš pred vstupom do politiky previedol podiely v spoločnostiach, ktoré založil, na dva zverenecké fondy. Podľa Európskej komisie však má naďalej rozhodujúci vplyv na spoločnosti.

Tieto obvinenia, ako aj predchádzajúce vyšetrovanie subvenčného podvodu pri výstavbe Čapího hnízda, viedli k protestom proti Babišovi. Pred voľbami spojili svoje sily strany z konzervatívneho politického tábora, ako aj liberálneho stredu, aby zvíťazili nad premiérovou stranou ANO. V aktuálnych prieskumoch verejnej mienky je ANO stále na prvom mieste, aj keď s tesným náskokom.

„Ak sa nedáš zaočkovať, zomrieš!“ Zo siete kliník v USA unikli plány na šírenie propagandy strachu (VIDEO)

Vyostril svoj obvyklý tón voči kritikom

Babiš opäť vyostril svoj obvyklý tón voči kritikom. Najprv zaútočil na ľavicovo-liberálnu Pirátsku stranu podvodnou spravodajskou kampaňou. Šíril informácie, že Piráti chcú do krajiny priviesť imigrantov a ubytovať ich spolu s Čechmi. Lídra Pirátskej strany Ivana Bartoša označil za zradcu vlasti. Babiš sa zároveň snažil rozdeliť kresťansko-občiansky tábor a čiastočne ho pritiahnuť na svoju stranu.

„Nemá právo byť v politike“

Nové obvinenia by však mohli opozíciu ešte viac zblížiť. V reakcii na Pandora Papers kandidát konzervatívcov Petr Fiala uviedol, že premiér musí preukázať, že zámok vo Francúzsku kúpil za zdanené peniaze. Ak to nedokáže, „nemá právo byť v politike“ a niesť zodpovednosť za nakladanie s peniazmi daňových poplatníkov.

Opakovaná lož o úplnej imunizácii (Willi Huber)

Babiša sa treba zbaviť

Reakcie opozície sú jasné, ako sa dalo očakávať. Celú záležitosť musí prešetriť polícia. Podľa opozície Babiš musí odísť z politiky. Zbaviť sa ho, ukončiť jeho vplyv na úrady a ministerstvá v prospech jeho firiem a získať späť rešpekt v Bruseli, aj v susedných krajinách – to sú hlavné  ciele opozičných strán.

Babiš má však skalných sympatizantov. Nereagujú na početné obvinenia, ktoré sa ťahajú už roky. Dokonca ani hrôzostrašná bilancia jeho pandemickej politiky s viac ako 30 000 mŕtvymi na koronavírus Babišovi natrvalo neuškodila. Jeho stúpencov netrápi ani fakt, že podľa slovenských súdov Babiš za socializmu spolupracovať s tajnou službou.

Chcú ho vylúčiť z rokovaní Európskej rady

Český premiér nedávno prijal svojho maďarského kolegu Viktora Orbána. Kritici sa obávajú, že si berie za vzor Orbánovu protidemokratickú politiku. Z Bruselu teraz zaznievajú výzvy na vylúčenie Babiša z rokovaní Európskej rady. Hlavy štátov a vlád EÚ sa na tom musia dohodnúť, žiada europoslanec zelených Daniel Freund: „Babišovi nemožno dovoliť, aby sa v Bruseli zúčastňoval rokovaní, na ktorých si bude pripravovať pôdu na svoje ďalšie obohacovanie,“ – uzatvára Süddeutsche Zeitung.

Vrchol cynizmu: Najprv ľudí privedú do depresie a k alkoholizmu, potom na tom ešte zarobia !

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info