HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Andor Šandor: O tom, koho z migrantov si pustíme k nám, by sme mali rozhodovať my

Migranti zo Sýrie na ceste do Grécka. Foto zdroj pixabay.com

Predvolebný boj u našich západných susedov vrcholí a migrácia je jednou z tém, ktoré ním výrazne hýbu. Migrácia je totiž hrozbou do budúcich mesiacov až rokov. A nie len pre Českú republiku. Pre portál zivotvcesku.cz sa o nej vyjadril bezpečnostný expert Andor Šandor, generál vo výslužbe a bývalý šéf českej tajnej služby.

„Kvalitná ochrana českých hraníc je priamo závislá na ochrane hraníc Schengenského priestoru a tá musí byť jednotná, čo v súčasnosti nie je.“ tvrdí Šandor pre zivotvcesku.cz.

Rodičia sú zdesení: Migranti nám obťažujú 12-ročné dcéry a nakrúcajú si ich na telesnej výchove!

K nám naozaj nemôže každý

„Potom môžeme obnoviť hraničné kontroly.“ Podľa jeho tvrdenia však na to Česká republika nemá prostriedky. Na 440 km dlhej hranici s Rakúskom a 22 cestných hraničných priechodov. Podľa neho by bolo vhodnejšie chrániť Schengen ako celý priestor, pretože: „Dávame tým signál, že k nám nemôže prísť každý. Že sem zoberieme len toho, koho budeme potrebovať.“ A vzápätí s trochou irónie dodáva: „Európa nie je nafukovacia a niečo, ako právo na lepší život neexistuje.“

Názory sa však rôznia

V ostatnej dobe je dosť diskutované prijímanie Afgáncov. Za pomoc pre nich sa vyjadrila predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36). „Ak o to budú mať záujem, určite je nutné pomôcť všetkým, ktorí s nami spolupracovali“ vyjadrila sa už dávnejšie pre zivotvcesku.cz.

„Nemecko zvládne státisíce Sýrčanov“

„Vyhlásila ešte  v roku 2015 vtedajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nakoniec do Mníchova denne prišlo dvadsaťtisíc ľudí. V tom čase staval Viktor Orbán na maďarských hraniciach plot, za ktorý ho všetci kritizovali. Dnes ploty stavajú Litovci a Lotyši a nikto ich podľa Šandora nekritizuje. „To síce poukazuje na určitý posun v téme,“ tvrdí Šandor, „ale ide skôr o to, že do týchto krajín migrantov posiela Lukašenko, čo je cielená akcia proti Pobaltiu.“

VIDEO:  Takto sa snažia migranti dostať cez ostnatý drôt na južnej hranici Maďarska so Srbskom

Na južnej hranici Schengenu pôsobí Frontex

(Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž, pozn. red. HD). Tá na to ale so svojim personálnym obsadením nestačí. Kým ale budú krajiny ako Líbya až do pásma Sahelu, Stredný a Blízky Východ a aktuálne aj Afganistan nestabilné, ľudia odtiaľ budú utekať. Keď tam migrantov vrátime, krajiny nie sú ochotné si ich preberať a to je problém.

Množstvo krajín sme rozbili vojenskými operáciami

„Nenastolili sme tam nič, čo by bolo lepšie, ako to predtým. Dôležitá je jasná politika Európskej únie voči destabilizovaným krajinám“.  tvrdí Šandor.

Postkoloniálne traumy sa Česka netýkajú

„Nikdy sme nikoho nekolonizovali a tak sa na ich „liečení“ nepotrebujeme podieľať tak, ako Francúzsko, Belgicko, Holandsko a podobne. Máme právo jasne povedať, koho si k nám vziať chceme.“ Tvrdí Šandor, ktorý vzápätí dodáva: „Na druhej strane ako o migrantoch stále hovoríme o obyvateľoch Arabských krajín či moslimov, no pozabúda sa na to, že v našej krajine je veľa migrantov aj z Balkánu, či bývalého ZSSR.“

(Medzititulky red. HD.)

Dánsko: Migranti si budú musieť sociálne dávky odpracovať

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info