HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko: Laschet chce rokovať o koalícii s FDP a Zelenými

Na snímke kandidát na post nemeckého kancelára z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet počas tlačovej konferencie po stretnutí s lídrami CDU v Berlíne 27. septembra 2021. / TASR (AP)

Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet v utorok večer uviedol, že plánuje rokovať o vytvorení vládnej koalície so Zelenými a liberálnou Slobodnou demokratickou stranou (FDP) napriek tomu, že jeho strana skončila v nedeľňajších parlamentných voľbách na druhom mieste. Informovala o tom agentúra DPA.

„Teraz v najbližších dňoch budeme rokovať s FDP a Zelenými. Naša ponuka rokovať platí,“ uviedol Laschet po stretnutí konzervatívcov z únie CDU/CSU.

„Tieto voľby sme nevyhrali,“ povedal ďalej šéf CDU, avšak dodal, že v takej neprehľadnej situácii by strany mali byť pripravené konať.

Väčšina Nemcov nechce, aby Laschet zostavoval vládu

Nemeckí sociálni demokrati (SPD), ktorí v nedeľu zvíťazili vo voľbách a porazili tak konzervatívcov z únie CDU/CSU odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, takisto v utorok vyjadrili nádej, že koncom týždňa začnú rokovať o vytvorení trojčlennej koalície so Zelenými a FDP.

Zelení i slobodní demokrati, ktorí sa v mnohých otázkach nezhodnú, však uviedli, že najskôr musia rokovať medzi sebou o tom, či sú schopní zhodnúť sa na kompromisoch a až potom môžu pristúpiť k rokovaniu so sociálnymi demokratmi alebo konzervatívcami z únie CDU/CSU.

Víťazná SPD v nedeľných voľbách do Spolkového snemu získala 25,7 percenta hlasov, zatiaľ čo za blok CDU/CSU hlasovalo 24,1 percenta voličov. Tretí skončili Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli z FDP, ktorí dostali 11,5 percenta hlasov.

Izrael sa búri a ľudia už odmietajú ďalšie experimentálne vakcíny. „Dosť bolo očkovania!“ (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info