HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA: Senát zablokoval schválenie provizórneho rozpočtu

Európa vydesila USA a NATO tým, že priškrtí svoj pravidelný "psí tridsiatok", určený na financovanie vojenských zámerov Washingtonu. Zdoj - pixabay.com.

Republikáni v Senáte amerického Kongresu zablokovali v pondelok návrh zákona o provizórnom rozpočte, ktorý by zabezpečil chod amerických federálnych orgánov v novom fiškálnom roku, začínajúcom sa 1. októbra. Informovala o tom agentúra DPA.

Legislatívny balík schválila minulý týždeň Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati. V Senáte, kde majú obe najväčšie strany rovnaký počet kresiel, návrh neprešiel v procedurálnom hlasovaní pomerom hlasov 48 ku 50. Demokrati museli na jeho schválenie získať podporu aspoň desiatich republikánskych senátorov.

Tí sa však obávajú najmä ďalšieho zvyšovania zadlženosti USA, pretože návrh počíta s dočasným zrušením dlhového stropu do decembra 2022. Podľa ministerky financií Janet Yellenovej v prípade, že Kongres nezvýši dlhový strop, vláde USA hrozí v októbri platobná neschopnosť a americkej ekonomike a finančným trhom na celom svete „nenapraviteľné škody“.

Americký senátor označil vládu USA za pokryteckú: „Ak chcete Covid pasy, prečo hneď nežiadať aj voličský preukaz?“

Pomoc pre obete hurikánu, aj na podporu Afgancov

Súčasťou návrhu zákona je aj pomoc vo výške 28,3 miliardy dolárov oblastiam USA postihnutým ničivým hurikánom Ida a ďalšími prírodnými katastrofami, ako aj 6,3 miliardy dolárov určených na podporu Afgancov evakuovaných z vlasti v súvislosti s odchodom zahraničných vojsk a nástupom Talibanu.

V prípade, ak Kongres rozpočet neschváli, americké federálne orgány majú zaručené financovanie len do 30. septembra. Potom nastane tzv. shutdown, teda „zatvorenie“ federálnych inštitúcií, čomu sa chce prezident Joe Biden vyhnúť. To znamená, že niektorí štátni zamestnanci by museli dostať povinné voľno alebo dočasne pracovať bez platu. V závislosti od toho, ako dlho taká situácia potrvá, môže byť fungovanie niektorých úradov obmedzené alebo bude dochádzať k oneskoreniu platieb.

Ministerstvo spravodlivosti USA by malo trestne stíhať doktora Fauciho za jeho klamstvá, tvrdí americký senátor Rand Paul

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info