Portugalsko od 1. októbra zruší núdzový stav a uvoľní väčšinu opatrení
24 | 09 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Portugalsko od 1. októbra vstúpi do tretej, poslednej fázy uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu. Zároveň sa oficiálne ukončí núdzový stav a krajina prejde do stavu ostražitosti. Návrh schválila vo štvrtok portugalská vláda, informovala agentúra Lusa.


Rozhodnutie súviselo aj so skutočnosťou, že Portugalsko podľa očakávaní na budúci týždeň dosiahne 85-percentnú zaočkovanosť obyvateľstva proti covidu.

Premiér António Costa však na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády vyzval občanov, aby ostali zodpovední.

"Nesmieme zabudnúť, že pandémia neskončila a aj keď budeme môcť povedať, že ju máme pod kontrolou od okamihu dosiahnutia 85-percentnej zaočkovanosti, riziko ostáva," citoval Costu denník Correio da Manh.

Koronavírus už nebude mutovať do smrteľnejších variantov, tvrdí britská expertka
Vírus SARS-CoV-2 už nebude mutovať do smrteľnejších variantov a stane sa z neho bežné prechladnutie. Uviedla to britská profesorka Sarah Gilbertová. Tá sa podieľala na vývoji vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, píšu Novinky. "Koronavírus... Čítať ďalej
23 | 09 | 2021 | Tibor Sipos


Ako dodal premiér, toto riziko súvisí so skutočnosťou, že vakcíny neposkytujú stopercentnú imunitu, deti mladšie ako 12 rokov sa neočkujú a je tu aj "veľmi malá skupina" ľudí odmietajúcich očkovanie proti covidu.

Od začiatku októbra sa v Portugalsku zrušia limity počtu osôb v obchodoch a reštauráciách, ale aj na rodinných oslavách, ako napríklad svadbách či krstinách. Tieto obmedzenia končia aj v prípade kultúrnych podujatí, avšak vstup na ne bude možný len s covidpasom. Rúško bude povinné, ak nebude možné dodržať najmenej dvojmetrový rozstup. Bary a diskotéky sa otvoria po prvýkrát od marca 2020.

Od 1. októbra bude nosenie rúška povinné len v prostriedkoch hromadnej dopravy, domovoch sociálnych služieb, nemocniciach a miestach, kde sa schádza naraz väčšie množstvo ľudí, ako napríklad v divadlách či kinách. V školách nebudú rúška povinné v oddychových priestoroch.

Covidpasy sa nebudú vyžadovať od zákazníkov v reštauráciách, hoteloch a fitnescentrách. Naďalej však budú povinné v baroch a na veľkých športových podujatiach, ale aj pri cestovaní lietadlom či loďou a v prípade návštev domovov dôchodcov a zdravotníckych zariadení.

COVID-19 sa objavil v USA pred Wu-chanom, tvrdia čínski vedci v novom výskume
Čínski vedci pomocou matematických modelov zistili, že prvý prípad ochorenia COVID-19 sa objavil v období od apríla do novembra 2019 na severovýchode USA, dávno pred oficiálnym vypuknutím v čínskom Wu-chane, informuje portál RT. Čítať ďalej
23 | 09 | 2021 | Lukáš Leca