Matovičov režim pritvrdzuje. Lengvarský oznámil, že neočkovaných nemusia pustiť do nemocníc
23 | 09 | 2021 I TASR
Matovičov režim zjavne pritvrdzuje. Podľa správy TASR minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil, že lekári nemusia bez očkovania alebo testu pustiť do nemocníc a ambulancií pacientov. Čo bude nasledovať?

Uvedené opatrenia vyplývajú z usmernenia ministerstva zdravotníctva (MZ) k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách.
Ani očkovaní nie sú úplne za vodou

Účelom usmernenia účinného od 8. septembra je nastavenie spôsobu testovania pacientov u všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rezort to zdôvodnil tým, že zdravotnícke zariadenia sú jedným z miest, v ktorých môže dochádzať k prenosu infekcie z pacienta na iného pacienta. A z pacienta na zdravotnícky personál alebo opačne.

Školská lekárka bije na poplach: Viacero detí po očkovaní trpí ochorením srdca (VIDEO)
23 | 09 | 2021 | Ingrid Vrabcová


Od kompletne zaočkovaných osôb by sa test nemal vyžadovať. Takýto pacient však nemôže mať pozitívnu epidemiologickú anamnézu. Teda úzky kontakt s osobou pozitívnou na nový koronavírus. Ďalej by nemal byť po návrate z rizikovej krajiny a ani mať klinické príznaky ochorenia COVID-19. MZ zdôrazňuje, že aj v tomto prípade je testovanie na rozhodnutí lekára.
Vraj rozhodnutie je na lekárovi

U neočkovaných alebo nekompletne očkovaných osôb sa antigénový, RT-PCR alebo rýchly test môže aj nemusí vyžadovať. Ministerstvo aj v tomto prípade ponecháva rozhodnutie na lekárovi. V prípade, že poskytovateľ zdravotnej služby si test vyžiada, pacienta má usmerniť telefonicky alebo emailom. Ak si pacient nebude vedieť test zabezpečiť, absolvovať ho môže až v ambulancii. Objednajú ho na presný termín. Lekár musí mať vyhradený čas na vyšetrovanie aj takého pacienta, ktorý je v karanténe alebo v izolácii.

V prípade hospitalizácie, a to aj jednodňovej, by mali všetci pacienti, teda kompletne zaočkovaní, nezaočkovaní alebo nekompletne očkovaní pred plánovanou hospitalizáciou disponovať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín. Nemocnica by mala zabezpečiť PCR testovanie aj v prípade akútnych stavov, ak to dovolí zdravotný stav pacienta. Hospitalizované deti do troch rokov sa testovať nemusia, nesmú však mať klinické príznaky ochorenia COVID-19.

Naše podanie v Haagu pre pandemické vojnové zločiny podporili žijúce obete holokaustu
23 | 09 | 2021 | Peter Sulek


Povinnosť mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie staršieho ako 72 hodín by sa mal vyžadovať od všetkých pacientov aj v doliečovacích zariadeniach či kúpeľoch. Platiť by to malo aj pre osoby sprevádzajúce pacientov pri hospitalizácii, čiže napríklad pre partnerov pri pôrode ženy či pre pôrodné duly. V prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti dieťaťa do troch rokov môže zabezpečiť testovanie sprevádzajúcej osoby aj nemocnica.
Naďova nemocnica bude buzerovať do extrému

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku oznámila, že od pondelka (27. 9.) bude vyžadovať od pacientov doklad o očkovaní, negatívnom teste alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Výnimku majú deti do 12 rokov a pacienti v akútnych stavoch. "V prípade, že sa pacient pri vstupe do nemocnice nebude vedieť preukázať príslušným dokladom, nasmerujú ho na mobilné odberové miesto ÚVN Ružomberok na Považskej ulici 12, kde mu urobia antigénový test za poplatok päť eur," uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. Potvrdila, že nemocnica postupovala v súlade so spomínaným usmernením.

Naše podanie v Haagu pre pandemické vojnové zločiny podporili žijúce obete holokaustu
23 | 09 | 2021 | Peter Sulek