HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA vrátia Iraku veľmi vzácny artefakt

Zdroj: Wikimedia Commons - Osama Shukir Muhammed Amin FRCP (Glasg) (CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Spojené štáty tento týždeň oficiálne vrátia Iraku 3500-ročnú hlinenú tabuľku obsahujúcu časť Eposu o Gilgamešovi. Informovala o tom agentúra AFP.

Tabuľku spolu s ďalšími artefaktmi nezákonne získal a z Iraku vyviezol bohatý americký zberateľ. USA tabuľku vrátia irackým úradom vo štvrtok 23. septembra v priestoroch Smithsonovho inštitútu vo Washingtone.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vrátenie tejto tabuľky i ďalších 17.000 artefaktov označila za „významné víťazstvo v boji proti nezákonnému obchodovaniu s kultúrnymi predmetmi“.

Soročinová Naďovi: Dezolát NAĎpráporčík Modrá Knižka, poštvali ste si proti sebe vojakov!

„Krádeže a nezákonné obchodovanie so starobylými artefaktami je aj naďalej hlavným zdrojom príjmov pre teroristické skupiny a ďalšie organizácie z oblasti organizovaného zločinu,“ uviedla UNESCO vo vyhlásení.
Tabuľku, na ktorej je časť Eposu o Gilgamešovi, odcudzili z múzea v Iraku po začiatku vojny v Perzskom zálive v auguste 1990, píše OSN na svojej webovej stránke. V roku 2014 ju získal obchodný reťazec Hobby Lobby, ktorý vlastní americký zberateľ David Green. Reťazec tabuľku vystavil v Múzeu biblie vo Washingtone.

Ministerstvo spravodlivosti USA sa od roku 2019 usilovalo o vrátenie tabuľky právoplatným majiteľom na základe zákona o skonfiškovanom majetku. Tabuľka predstavuje jeden z tisícov starovekých artefaktov irackého pôvodu, ktoré americké úrady zhabali spoločnosti Hobby Lobby, ako aj Múzeu biblie.
Epos o Gilgamešovi, jedna z najstarších epických básnických skladieb na svete, vznikol v druhom tisícročí pred naším letopočtom v Mezopotámii, ktorá sa rozprestierala zhruba na území súčasného Iraku.

Dáta bez pátosu: Problém je v hlavách dospelých, keď používajú na komára brokovnicu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info