HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR

Prekvapenie v Kanade: Horská koza zabila útočiaceho grizlyho

Horská koza. Foto: Becky Bohrer/AP

Forenzná pitva samice medveďa grizly naznačuje, že ju zabila horská koza. Tá sa útoku medvedice úspešne ubránila svojimi rohami, píše Guardian. 

Útoku odolá len hŕstka predátorov

Dlhým, ostrým pazúrom a desivej rýchlosti útoku grizlyho sa v divokom kanadskom vnútrozemí ubráni iba zopár predátorov. V zriedkavých prípadoch však predstavitelia parku tvrdia, že horská koza sa nielen ubránila, ale dokázala útočiaceho medveďa zabiť svojimi „dýkovitými“ rohmi.

Parky v Kanade uviedli, že nedávna súdna pitva samice medveďa grizly naznačuje, že ju zabila koza po tom, ako rohy medveďovi prepichli podpazušie a krk.

„Keď medvede grizly korisť napadnú, majú tendenciu zameriavať sa na hlavu, zadnú časť krku a ramená koristi. Tento útok zvyčajne prichádza zhora,“ povedal David Laskin, ekológ z divokej prírody Parks Canada z poľnej jednotky Lake Louise, Yoho a Kootenay. „Obrannou reakciou horskej kozy je použitie svojich ostrých rohov.“

Švédsky úrad nepovolil rodičom, aby svojho syna pomenovali Vladimir Putin

Objav turistu

Pozostatky medveďa, ktorý vážil iba 70 kg a neverí sa, objavil 4. septembra turista v blízkosti chodníka Burgess Pass v blízkosti Fieldu v Britskej Kolumbii. Mŕtvolu transportovali ešte v ten deň kvôli obavám, že by mohla prilákať ďalších predátorov.

Horské kozy, ktorých husté biele kožuchy im dodávajú vzhľad strašidelných zjavení vysoko v horách, môžu vážiť až 125 kg – a ich čierne rohy môžu dosiahnuť dĺžku takmer 12 palcov. Pohybujú sa po vysokohorských výbežkoch sa len zriedka sa púšťajú dole z hôr. Ich pastvy sa však môžu niekedy prekrývať s grizlyho biotopmi, čo často vedie k smrteľným stretom.

Šéfovia diplomacií EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v spore o ponorky

Príroda je plná prekvapení

„Predácia medveďa grizlyho na horských kozách je relatívne bežná. Je to však prvý prípad, ktorý sme s kolegom videli,“ povedal Laskin.

„Medvede sa vystavujú riziku, keď lovia veľké kopytníky, ako sú losy … A v minulosti boli zaznamenané aj iné prípady, keď horské kozy v sebaobrane zabili medvede, ale len zriedka nájdete niečo také zdokumentované,“ povedal Laskin. „Toto bolo určite zaujímavé – a pripomienka toho, že príroda je plná prekvapení.“

Americkí republikáni chcú sankcie voči Austrálii: Polícia zaobchádza s demonštrantmi ako za apartheidu!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info