Švédsky úrad nepovolil rodičom, aby svojho syna pomenovali Vladimir Putin
21 | 09 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Švédsky daňový úrad (Skatteverket) nepovolil istému páru nazvať svojho novonarodeného syna Vladimir Putin, pričom výber takéhoto mena, zhodného s menom ruského prezidenta, označil za nevhodný. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.


Daňový úrad, ku ktorého úlohám patrí aj registrácia nových členov švédskej populácie, svoje rozhodnutie zo začiatku septembra zdôvodnil tým, že v súlade so švédskymi zákonmi nemôžu byť krstnými menami také mená, ktoré by mohli svojmu nositeľovi spôsobiť prípadné utrpenie či vystaviť ho urážakam. Úrad dodal, že použitie priezviska ako krstného mena nie je vhodné, čo platí "aj pre také mená, ktoré priezviská pripomínajú".

Úrad zároveň odmietol jednotlivo - ako dve rozdielne krstné mená - posudzovať navrhované "Vladimir" a "Putin". Uviedol pritom, že navrhované meno musí byť posudzované "ako celok" a zamietol ho. Páru žijúcemu v dedine na juhu Švédska zaslal úrad spoločne s odmietavým stanoviskom aj nový registračný formulár na prihlásenie ich dieťaťa.

"Nie, pán špeciálny prokurátor, NIE JE TO VYRIEŠENÉ," odkazuje Boris Kollár Lipšicovi
"Nie, pán špeciálny prokurátor, nie je to vyriešené," odkazuje Danielovi Lipšicovi Boris Kollár (Sme Rodina). Kollár reaguje na informáciu, kde špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyhlásil, že situácia okolo jeho piatkového sledovania tajnou službou... Čítať ďalej
20 | 09 | 2021 | Gabriela Fedičová