HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Navaľného ľudia tvrdia, že Google im chce na rozkaz Moskvy vymazať dokumenty spojené s voľbami

Google
Ilustračný obrázok/pixabay

Ľudia uväzneného ruského aktivistu Alexeja Navaľného obvinili amerického technologického giganta Google z nátlaku na stiahnutie databázy svojich preferovaných kandidátov stojacich v prebiehajúcich ruských parlamentných voľbách, informuje portál RT.

Navaľného tím zverejnil „upozornenie“ od amerického technologického giganta, ktoré ich informovalo o sťažnosti ruského dozorného orgánu médií Roskomnadzor (RKN). V sťažnosti sa uvádza, že materiály umiestnené na serveroch Google podľa snímky obrazovky porušujú ruské zákony. Ak ich tím neodstráni, Google „môže byť nútený zablokovať im prístup“, uvádza sa v oznámení.

Kontroverzným obsahom boli dva súbory služby Dokumenty Google. Uvádzajú kandidátov favorizovaných Navaľným v prebiehajúcich všeobecných a regionálnych voľbách v Rusku. Opozičný aktivista už niekoľko rokov zostavuje takéto zoznamy podľa toho, kto je podľa neho najsilnejším vyzývateľom kandidátov z vládnej strany Jednotné Rusko.

Kampaň takzvaného „inteligentného hlasovania“ má oslabiť ruskú vládu tým, že obmedzí svoju mocenskú základňu v rôznych zákonodarných orgánoch vrátane národného parlamentu. V tohtoročných zoznamoch dominujú politici z Komunistickej strany, najväčšej opozičnej sily Ruska.

Poradný výbor FDA hlasoval proti posilňovacím dávkam pre všetkých občanov

Navaľného tím odporučil priaznivcom, aby „okamžite otvorili dokumenty a urobili si snímky obrazovky“. Zatiaľ nie je jasné, či Google zablokuje prístup do konca nedele, keď sa hlasovanie v Rusku skončí a zoznamy zastarajú.

Avšak kópie zoznamu sú široko dostupné online pre všetkých záujemcov.

Ruská vláda vníma taktické rady Navaľného spojencov ako formu zasahovania do volieb. Vláda tak tlačí na zahraničné spoločnosti, aby rázne zakročili. Apple a Google sa predtým dohodli na odstránení aplikácie, ktorá plní rovnakú funkciu, z ich obchodov na základe požiadavky RKN.

Americké námorníctvo otestovalo dve balistické rakety Trident II s predĺženou životnosťou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info