HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Poradný výbor FDA hlasoval proti posilňovacím dávkam pre všetkých občanov

Povinné očkovanie zdravotníkov by mohlo priniesť ich hromadné výpovede. Ilustračný obrázok / Shutterstock

Poradný výbor Úradu na kontrolu potravín a liečiv (FDA) hlasoval proti plošnému schváleniu posilňovacích dávok spoločnosti Pfizer. Úrad však odporučil posilňovacie dávky pre zraniteľné osoby a osoby nad 65 rokov, informuje portál RT.

Poradný výbor agentúry pre vakcíny a súvisiace biologické produkty sa stretol v piatok s vedcami a zástupcami spoločnosti Pfizer. Hlavnou témou bola autorizácia tretej dávky americkej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre širokú verejnosť. Po niekoľkohodinovom rokovaní porota hlasovala 16:3 proti schváleniu posilňovacích dávok.

Krátko po hlasovaní a po ďalších diskusiách výbor hlasoval za schválenie tretej dávky očkovacej látky pre osoby s vyšším rizikom a osôb nad 65 rokov.

Rozhodnutia sú však nezáväzné a FDA môže bez ohľadu na to schváliť posilňovače pre bežnú populáciu. Bidenova administratíva počíta so súhlasom agentúry presadiť svoj plán začať s očkovať ďalšími dávkami do konca mesiaca.

Státisíce ruských a bieloruských vojakov predviedli svoje schopnosti na spoločnom vojenskom cvičení Zapad 2021 (VIDEO)

V rámci svojho úsilia o posilňovacie dávky spoločnosť Pfizer ukázala výboru niekoľko štúdií, ktoré zistili, že účinnosť jej očkovacej látky v nasledujúcich mesiacoch po injekcii klesá. Pokles účinnosti bol pri variante delta z 93 percent na 53 percent. V prípade predchádzajúcich variantov to bolo z 97 percent na 67 percent.

Pfizer nie je jediným výrobcom očkovacích látok, ktorý tlačí na posilňovacie dávky. Moderna, ktorá vyrába vakcínu mRNA ako Pfizer, v stredu vydala štúdiu, ktorá ukazuje, že aj jej vakcína postupom času stráca účinnosť. Firma tvrdila, že „to dokazuje potenciálny prínos posilňovacej dávky“.

Austrálska polícia mala opäť konflikt s protestujúcimi, ktorí bojovali proti opatreniam (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info