HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Raketa Sojuz vypustila na obežnú dráhu 34 satelitov

Bajkonur, ilustračné foto: TASR
Ruská raketa Sojuz, nesúca 34 satelitov britskej firmy OneWeb, úspešne odštartovala z kozmodromu Vostočnyj na Ďalekom východe, informuje portál RT.
Rozšírenejší internet
Satelity sú súčasťou misie zameranej na rozšírenie internetového pokrytia na celom svete. Ide o desiate spustenie programu OneWeb a štvrté z kozmodromu Bajkonur.
Britská spoločnosť plánuje vyslať do vesmíru 648 satelitov na poskytovanie globálnych širokopásmových internetových služieb. Doteraz bolo vypustených 322 satelitov.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/09/15/gatesova-nadacia-varuje-pred-buducimi-pandemiami-vlady-ich-vraj-nezvladnu-bez-jej-pomoci/
Úspešné spustenie

Raketa odletela v utorok o 21:07 miestneho času (18:07 UTC) pod kontrolou Glavkosmosu, dcérskej spoločnosti Ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos. Glavkosmos potvrdil úspešné spustenie. O misii napísal aj OneWeb, ktorý poďakoval všetkým, vďaka ktorým je misia úspešná.

Štart prebehol z kozmodromu Bajkonur, najväčšieho operačného vesmírneho štartovacieho zariadenia na svete. Pôvodne bol postavený v ZSSR ako základ sovietskeho vesmírneho programu. Dnes si ho Rusko prenajíma od kazašskej vlády. Zo zariadenia bol vypustený aj Sputnik 1, vôbec prvý umelý satelit.

ODHALENIE: Facebook niektorých užívateľov zvýhodňuje a iných cenzuruje

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info