ODHALENIE: Kamerový záznam so Santusovou mohol byť zmanipulovaný, tvrdí odborník
15 | 09 | 2021 I Aneta Leitmanová

Denník N opäť raz získal exkluzívny materiál z vnútra Polície Slovenskej republiky. Jedná sa o kamerový záznam, kde má byť údajne videná vyšetrovateľka inšpekcie ministerstva vnútra Santusová aj s bývalým šéfom NAKA Branislavom Zurianom, ako sadajú do toho istého SUV.


Ako je možné získať takýto inkriminovaný videozáznam z prostredia polície, doposiaľ ani minister Mikulec a ani ešte stále riaditeľ Policajného zboru SR Peter Kovařík nevysvetlili. Podozrenie padá na iné konkrétne osoby, ktoré majú prístup k vyšetrovacím spisom a sú priamo zapojení do procesov trestných konaní.
Je desivé, k akým dôkazom sa z prostredia polície dá dostať

Je až desivé, že si dnes môžete zaobstarať z prostredia polície dôkazy rôzneho druhu. Od prepisu súkromnej komunikácie, odposluchy, fotodokumentáciu, vyšetrovacie spisy, zápisnice výpovedí až po videozáznamy z kamier priamo na budove polície, ku ktorý nemá prístup ani službukonajúci policajt.

Exvyšetrovateľ Šátek netuší, o akej "elitnosti" svojich vyšetrovateľov trepe Lipšic
Bývalý vynikajúci vyšetrovateľ Jozef Šátek poukazuje na amaterizmus, neskúsenosť a politické stereotypy v práci mnohých súčasných vyšetrovateľov. Zameriava sa na tých, ktorých dnes mnohí koaliční politici, špeciálny prokurátor a hlúpe médiá... Čítať ďalej
14 | 09 | 2021 | Ivan Brožík


Desivejšie je, že následne s takto nezákonne získanými akože dôkazmi, môže niekto manipulovať a následne ich takto upravené aj zverejniť. Video, ktoré zverejnil denník N takéto prvky manipulácie v sebe nesie.
Video nesie prvky manipulácie

Odborník na video posúdil zverejnený záznam a už po zbežnom zhliadnutí nemohol vylúčiť, že video môže byť zmanipulované. Ako podozrivý moment uviedol najmä 113 sekundu videozáznamu. V čase medzi 1:53 a 1:54 je na videu vidieť, že v obraze sa ocitnú prvky, ktoré tam nepatria a ktoré môžu byť dôkazom, že s videom sa manipulovalo.Fotografické reprodukcie videa v čase 1:53 a 1:54 presne ukazujú, že zatiaľ čo video kontinuálne pokračuje vo svojej ľavej časti záznamu, pravá časť sa náhle a veľmi neprirodzene zmení. Automobil vyznačený na obrázku z času 1:53 v pravej červenej elipse už na následnom obrázku v čase 1:54 vôbec nie je. Rovnako tak je neprirodzené, že chodec označený malou červenou šípkou na obrázku z času 1:53 už na videu v čase 1:54 chýba. Kde sa asi tak tieto prvky z videa stratili?

Screenshot videa / YouTube (dennikN)


Video totiž vo svojej ľavej časti záznamu prebieha kontinuálne, bez akéhokoľvek zádrhelu, alebo chyby. Automobil označený veľkou červenou šípkou v čase 1:53 je presne o sekundu ďalej aj v čase 1:54. To isté platí aj o chodcoch v strede parkoviska, ako aj o chodcovi označenom červenou čiarkou, idúcom po chodníku v protismere.

Vojnu policajtov začala NAKA a špeciálny prokurátor Lipšic, píše Dag Daniš
Dag Daniš zrekonštruoval udalosti za posledný rok a v najnovšom komentári v denníku Postoj hodnotí vojnu policajtov. V tej sa už laická verejnosť môže pomaly aj strácať. Kto, s kým, kde a prečo zodpovedať bežný občan dokáže iba ťažko. Daniš píše,... Čítať ďalej
14 | 09 | 2021 | Gabriela Fedičová