HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kremeľ informoval o Asadovej návšteve v Moskve; Putin ho prijal už v pondelok

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo sýrsky prezident Bašár Asad počas prijatia v Kremli v Moskve 13. septembra 2021. / TASR (AP) Russian President Vladimir Putin, right, listens to Syrian President Bashar Assad during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Monday, Sept. 13, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok večer v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Uviedla to v utorok agentúra Interfax s tým, že informácia o stretnutí sa na webe Kremľa objavila až v utorok ráno.

Asad na stretnutí s Putinom vyjadril Rusku vďaku za pomoc v boji proti koronavírusovej infekcii i za humanitárnu pomoc v podobe dodávok potravín a liekov.

Sýrsky prezident sa osobitne poďakoval ruskému rezortu diplomacie za „ochranu všeobecne uznávaných zásad a noriem medzinárodného práva“.

„Tieto práva, ktoré sú neodňateľné a neodcudziteľné: ide o právo na sebaurčenie a právo rozhodovať o vlastnom osude podľa vlastného uváženia, na základe národnej legislatívy,“ povedal Asad.

Podľa Interfaxu Putin Asadovi zablahoželal k nedávnym narodeninám i k víťazstvu v prezidentských voľbách. Dodal, že  výsledky volieb svedčia o dôvere Sýrčanov v Asada „a napriek všetkým ťažkostiam z minulých rokov a tragédiám z predchádzajúcich rokov je proces obnovy a návratu do normálneho života stále spojený“ práve s týmto sýrskym politikom.

Putin ocenil, že Asad sa snaží o nadviazanie dialógu so svojimi politickými oponentmi, a vyjadril nádej, že tento proces bude pokračovať.

Ruský prezident zdôraznil, že „iba konsolidácia všetkých síl v Sýrii umožní krajine postaviť sa na nohy, naštartovať progresívny rozvoj a pohnúť sa dopredu“.

Za hlavný problém Sýrie Putin označil zotrvávanie cudzích vojakov bez súhlasu OSN a sýrskej vlády. Práve táto situácia podľa Putinovho názoru „neumožňuje vyvinúť maximálne úsilie na konsolidáciu krajiny a jej obnovu tempom, ktoré by bolo možné, keby celé územie ovládala legitímna vláda“.

Ruský prezident tiež pripustil, že v Sýrii zostávajú ohniská odporu proti vláde, pričom v nich často dochádza k terorizovaniu civilného obyvateľstva.

Asad poukázal na to, že politické procesy zamerané na normalizáciu situácie v Sýrii sa zastavili pre deštruktívne kroky „určitých štátov“, ktoré bližšie nešpecifikoval.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info