HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Biela noc pozýva na 17-dňovú prechádzku mestom, predstaví najmä domácu scénu

pozvánka na Bielu noc/ Zdroj: FB Biela noc

Najväčší medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku Biela noc tento rok v Bratislave pozýva na prechádzku mestom. Väčšinu diel, najmä domácich autorov, predstaví v exteriéri a potrvá až 17 dní, a to od piatka 17. septembra do 3. októbra.

Cieľom tohto ročníka bolo vytvoriť festival, ktorý by bol vzhľadom na pandemickú situáciu praktický a bezpečný. Odohrávať sa bude preto najmä vo verejnom priestranstve a jeho koncept bude pripomínať skôr výstavu, ktorú si môžu návštevníci vychutnať bezplatne, kedykoľvek počas dňa, bez davov a opakovane.

Festival ponúkne takmer 60 projektov (svetelných inštalácií, objektov, živých vystúpení, „mappingov“, premietaní či výstav), pričom sa okrem domácej scény predstavia aj traja autori z Českej republiky a dvaja hostia z Poľska.

Exvyšetrovateľ Šátek netuší, o akej „elitnosti“ svojich vyšetrovateľov trepe Lipšic

Ako uviedla riaditeľka festivalu, Biela noc opäť ozvláštni aj pre Bratislavu typické miesta. Napríklad v Medickej záhrade sa ľudia budú môcť prejsť geometrickou krajinou plnou svetiel (Fragmenty), na balkóne historickej budovy SND vyrastie „mestská džungľa” Aleša Vojtáška a Hlavné námestie sa stane dočasným domovom pre monumentálne objekty českého tvorcu Čestmíra Sušku.

Na mape Bielej noci sa tento rok objavia aj premiérové lokality. Prvýkrát sa napríklad „mappingom“ rozžiari Prezidentský palác (Force Fields) a Erik Binder umiestni svoju inštaláciu Kým nás svetlo nevezme na loď Pink whale na Dvořákovom nábreží. Okrem toho možno navštíviť napríklad aj átrium ústredia Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici, kde môžu návštevníci pozorovať vzdušné dielo manželov Kubinských (SKY).
S lepšou orientáciou v programe pomôže návštevníkom aplikácia s mapou aj popismi diel alebo webstránka www.bielanoc.sk.

Hromadná mláťačka Rómov v Šulekove, nemocnice dostali zabrať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info