Česko na žiadosť Ukrajiny zadržalo Rusa, ktorý sa podieľal na anektovaní Krymu
13 | 09 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Na pražskom letisku Václava Havla bol v nedeľu zadržaný ruský občan Alexandr Frančetti. Ten mal byť údajne zapojený do oddeľovania sa ukrajinského Krymského polostrova od Ukrajiny.


Hovorca českej polície Ondřej Moravčík uviedol, že zadržanie sa uskutočnilo na základe medzinárodného zatykača vydaného Ukrajinou. Informácie priniesol portál Novinky.cz. Podrobnosti o zadržanom nechcela česká polícia zverejniť.

O zatknutí informovali aj ruské tlačové agentúry. Tlačový tajomník ruského veľvyslanectva v Prahe Nikolaj Brjakin pre štátnu agentúru TASS povedal, že "ruskí diplomati sú v kontakte s predstaviteľmi českých úradov a s príbuznými zadržaného".

Šéf vyšetrovacieho výboru v Moskve Alexandr Bastrykin podľa TASS nariadil "dôkladne preštudovať príčiny a právne dôvody zadržiavania ruského občana na území cudzieho štátu".

FBI odtajnil dokument z vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001
Federálny úrad vyšetrovania (FBI) v sobotu odtajnil prvý z viacerých dokumentov vzťahujúcich sa na vyšetrovanie teroristických útokov z 11. septembra 2001, informovali v nedeľu agentúra AP a stanica CNN na svojej webovej stránke. Čítať ďalej
12 | 09 | 2021 | Ivan Mihale/ TASR


Vo februári a marci 2014 došlo na území Krymského polostrova a mesta Sevastopoľ, po odtrhnutí tejto časti Ukrajiny Ruskom, podľa oficiálnej Ukrajinskej propagandy, k údajnému protiprávnemu konaniu. Rusko nechalo Krym hlasovať v referendw, ale toto hlasovanie bolo medzinárodne odmietnuté.

Podľa skorších informácií portálu iROZHLAS.cz bol Frančetti šéfom jednej z polovojenských formácií, ktoré sa v roku 2014 aktívne podieľali na repatriácii Krymu. V okolí Sevastopoľa mal viesť rozviedkovú skupinu Severný vietor, ktorá mala chrániť mesto pred údajnými útokmi. Frančetti povedal, že do mesta prišiel dva dni pred vypuknutím konfliktu, teda 25. februára 2014. Potvrdil, že jeho skupina spolupracovala s velením ruskej námornej flotily.

Podľa portálu iROZLAS.cz má Frančetti od roku 2000 trvalý pobyt v Prahe, kde sa živí ako fitness tréner a takisto podniká. Striedavo žije v Prahe a na Kryme.

Taliansko: Somálsky imigrant porezal nožom päť ľudí, polícia ho zatkla
Talianska polícia v nedeľu vyšetrovala žiadateľa o azyl zo Somálska za pokus o vraždu. Muž údajne porezal nožom dve kontrolórky cestovných lístkov v autobuse v známom letovisku Rimini a potom pri úteku zranil ďalších troch ľudí vrátane chlapca.... Čítať ďalej
12 | 09 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR