HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarov stále škrie, že pápež u nich strávil len pár hodín a na Slovensku bude celé dni

Maďarský premiér Orbán a pápež František / EPA

Pápež František počas krátkeho výletu do Maďarska varoval, že v Európe „stále číha“ hrozba antisemitizmu. Vyjadril sa tak po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, s ktorým sa v otázke utečencov výrazne rozchádzajú v názoroch, informovala BBC.

Stretnutie pápeža Františka s Orbánom trvalo asi 40 minút v Múzeu výtvarných umení v Budapešti. Premiér vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že „požiadal pápeža Františka, aby nenechal kresťanské Maďarsko zahynúť“.

Rozdielne názory

Vo svojom prejave ku kresťanským a židovským vodcom potom František varoval pred „hrozbou antisemitizmu, ktorý stále číha v Európe a inde“. „Toto je poistka, ktorá sa nesmie nechať horieť. A najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je spolupracovať pozitívne a podporovať bratstvo,“ uviedol pontifik. Maďarsko má veľkú židovskú komunitu – asi sto tisíc ľudí.

Orbán bol kritizovaný za svoju predvolebnú kampaň v roku 2017, ktorá zahŕňala plagáty židovského finančníka Georga Sorosa, so slovami „Nedovoľme, aby sa Soros smial ako posledný!“ Premiér vtedy odmietol výzvy židovskej komunity na ich stiahnutie.

Návštevou Svätého Otca si doterajšie hriechy nevykúpite, odkazuje vláde aj prezidentke Fico (VIDEO)

Pri návšteve Londýna Orbán poprel akýkoľvek antisemitizmus a povedal, že Soros bol jednoducho súper, ktorý uprednostňuje migrantské hnutie.

Orbán a pápež majú určite tiež odlišné názory na utečencov a migráciu. Niektorí priaznivci PM v Maďarsku spolu s pro-orbánskymi médiami v minulosti zosmiešňovali pápeža ako „protikresťana“ za jeho komentáre k pomoci utečencom.

Pápež v minulosti kritizoval politických lídrov, ktorí sa pokúsili postaviť bariéry imigrantom a v roku 2019 daroval peniaze na pomoc migrantom v Mexiku, ktorí sa chcú dostať na hranicu USA. Niektorí z veriacich, ktorí sa schádzali na omši v Budapešti, však uviedli, že danú tému odložili.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/09/12/harmonogram-navstevy-svateho-otca-na-slovensku/

82-ročná Eva Mandoki pre Agence France-Presse povedala: „Nie sme tu kvôli žiadnej politike, ale kvôli tomu, aby sme pápeža, hlavu Cirkvi, videli a počuli. Sotva sa môžeme dočkať, až ho uvidíme.“

Dĺžka pápežovej návštevy vyvolala špekulácie

Pápež slávi omšu v Budapešti pri príležitosti konca Eucharistického kongresu, ktorý za posledný týždeň pritiahol desaťtisíce kresťanov z celého sveta. Očakáva sa však, že celá jeho maďarská návšteva bude trvať asi sedem hodín, než sa na tri dni presunie na Slovensko.

Dĺžka jeho cesty do Maďarska v porovnaní so Slovenskom vyvolala špekulácie o tom, aké signály sa pokúša pápež vyslať. Jeden pro-orbánsky televízny analytik povedal: „Pápež František chce ponížiť Maďarsko tým, že zostane iba niekoľko hodín.“

Orbán: „11. september dokázal, že kresťanská civilizácia je niečo, za čo musíme každý deň bojovať“

Vatikán to nazval „duchovným výletom“ a Orbán uviedol, že porovnania so Slovenskom sú „zavádzajúce“. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že Vatikán odmietol ponuky na dlhší pobyt. Ide o prvú pápežovu medzinárodnú cestu od operácie v tomto roku.

Cieľom jeho návštevy na Slovensku je zlepšiť katolícko-židovské vzťahy a stretne sa aj s príslušníkmi slovenskej rómskej komunity. František od nástupu na pápež v roku 2013 navštívil desiatky krajín, aj keď jeho cesty v poslednom čase ovplyvnilo šírenie koronavírusu.

Vatikán: Pápež sa modlil za úspech svojej návštevy Maďarska a Slovenska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info