HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rakety a tanky sú rozmiestnené po polovici Európy. Začali sa obrovské vojnové hry ruských a bieloruských jednotiek

Príslušníci bieloruskej armády na otváracom ceremoniáli strategických cvičení „Zapad-2021“ / Sputnik

Takmer sto tisíc ruských a bieloruských vojakov, námorníkov a letcov je nasadených na obrovské vojnové hry. Pokrývajú polovicu šírky Európy. A zahŕňajú stovky lietadiel, obrnených vozidiel a dokonca aj raketových systémov, informuje portál RT.

Zapad – 2021

Vo vyhlásení zverejnenom v piatok moskovské ministerstvo obrany potvrdilo, že cvičenia Zapad-2021 sa začali na 14 samostatných cvičiskách od Baltského mora po stredoruské mestá ako Voronež a Nižný Novgorod.

Zúčastňujú sa na nich jednotky z bývalých sovietskych republík vrátane Arménska, Kazachstanu a Kirgizska, ako aj personál z Indie a Mongolska. Účastníkmi sú aj delegácie dôstojníkov z Číny, Pakistanu, Vietnamu a Mjanmarska.

Rakúsky vzdušný priestor narušilo lietadlo NATO letiace v malej výške

V súlade s medzinárodným právom

Moskovskí vojenskí velitelia však trvajú na tom, že zatiaľ čo cvičenia zahŕňajú veľký počet letiek a vojenského hardvéru, počet vojakov zapojených do jedného súboru cvičení neprekračuje 6 400 ľudí, v súlade s požiadavkami medzinárodného práva.

Cieľom cvičení je demonštrovať a otestovať úroveň bojaschopnosti ruských a bieloruských jednotiek na obranu Únie, ktorá oba národy spája.

Vojnové hry prichádzajú uprostred stupňujúceho sa napätia medzi Západom a Ruskom spolu s Bieloruskom. Do cvičení sa zapája množstvo námorných lodí, pričom vojnové lode, raketové krížniky a torpédoborce, ako aj ponorky, sa v rámci suchej jazdy potenciálneho konfliktu vydávajú do Baltského mora.

Veľvyslanca USA v Rusku si predvolali pre „preukázateľné zasahovanie“ do volieb

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info