HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Biden druhýkrát telefonoval so Si Ťin-pchingom, hovorili o ekonomike i pandémii

JB 37 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) si podáva ruku s americkým viceprezidentom Joe Bidenom počas ich stretnutia v Pekingu 4. decembra 2013. FOTO TASR/AP Chinese President Xi Jinping, right, shakes hands with U.S Vice President Joe Biden, left, as they pose for photos at the Great Hall of the People in Beijing, China, Wednesday, Dec. 4, 2013. (AP Photo/Lintao Zhang, Pool)

Americký prezident Joe Biden absolvoval po siedmich mesiacoch vo štvrtok večer miestneho času svoj druhý telefonický rozhovor s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Obaja lídri sa počas 90-minútového telefonátu zhodli na potrebe zaistiť, aby konkurencia, ktorá panuje medzi týmito dvoma mocnosťami, neprepukla do konfliktu,“ píšu agentúry AFP a Reuters.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa uvádza, že obaja lídri viedli širokú strategickú diskusiu týkajúcu sa oblastí ich spoločného záujmu a naopak i otázok, v ktorých sa záujmy, hodnoty a perspektívy Pekingu a Washingtonu rozchádzajú“.

Konverzácia sa podľa vysokého predstaviteľa Bieleho domu zamerala na ekonomické problémy, klimatické zmeny a koronavírusovú pandémiu. Podľa agentúry AFP Biden vyjadril počas rozhovoru obavy z čínskych kybernetických útokov namierených proti USA.

Čínske štátne médiá uviedli, že rozhovor bol „úprimný a hĺbkový“, pričom Si Ťin-pching svojmu náprotivku tlmočil znepokojenie, že politika USA vo vzťahu k Číne spôsobuje ich vzájomným vzťahom veľké problémy. Podľa čínskych médií sa obe strany tiež dohodli, že budú v častom kontakte.

Je Zelenský nový Saakašvili? Západ robí na Ukrajine rovnakú chybu, ako v Gruzínsku (Glenn Diesen)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info