HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

B. Bystrica bojuje proti inváznym rastlinám, pomôžu aj dobrovoľníci

Ilustračná foto/ Zdroj: wikipedia

Banskobystrická samospráva každoročne vyvíja aktivity v boji proti inváznym rastlinám a aj tento rok sa prostredníctvom nich snaží o ich elimináciu. V súčasnosti organizuje dobrovoľnícku akciu 13. septembra o 13.00 h v Laskomerskej doline, čím chce podporiť iniciatívu k Svetovému čistiacemu dňu. TASR o tom v stredu informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.

Mnoho z nich sa však nachádza na cudzích pozemkoch, preto samospráva pravidelne adresuje výzvy a podnety na odstraňovanie nepôvodných druhov rastlín fyzickým i právnickým osobám.

„Viaceré druhy inváznych rastlín v súčasnosti tvoria rozsiahle porasty. Najčastejšie sa nachádzajú popri vodných tokoch, cestách, železniciach, na opustených priestranstvách, ale zasahujú aj do pôvodných rastlinných spoločenstiev, respektíve ich biotopov,“ konštatovala Beata Kostúrová, vedúca oddelenia životného prostredia magistrátu.

Slovensko má vážny problém: Rozpadá sa nám zdravotníctvo!

Podľa nej pozitívnym príkladom, ako sa má správca o svoje pozemky starať, je Poľnohospodárske družstvo Podlavice, ktoré trávne porasty pravidelne kosí a obmedzuje tak výskyt inváznych druhov rastlín. Na rozsiahlej mokradi v Laskomerskej doline, ktorá je v nájme družstva, sa za ostatné roky zvyšoval výskyt zlatobyle kanadskej. Tá zamedzuje rastu prospešných a chránených druhov rastlín.

„Zo strany mesta chceme, podobne ako vlani, prehlbovať ako vzor zodpovednosti i tradíciu dobrovoľníctva pri organizovaní aktivít v tejto oblasti, ku ktorým prizývame ďalšie organizácie, zamestnancov Záhradníckych a rekreačných služieb, mestského úradu či mestských lesov,“ dodal Milan Lichý, druhý zástupca primátora.

OĽaNO si presadilo Záborskú za splnomocnenkyňu pre ochranu slobody vierovyznania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info