HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Letí k nám ďalší vojenský špeciál z Afganistanu. Čo naša proamerická vláda privezie?

Ilustračný obrázok / TASR

Na Slovensko v pondelok priletí lietadlo Spartan z Afganistanu, v ktorom sú evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti. O ďalších detailoch záchrannej operácie budú predstavitelia vlády informovať verejnosť v utorok (31. 8.). TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Záchranná operácia sa odohrávala podľa tlačového a informačného odboru v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu (28. 8.) priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.

„Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO) a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi (nominant SaS),“ uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

Dodal, že situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska bola dramatická a dostať ľudí cez kontroly Talibanu bolo náročné. „Preto naše poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná,“ spresnil Heger.

Afgancom na poľsko-bieloruských hraniciach sa zhoršil zdravotný stav, varujú aktivisti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info