HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sebastian Kurz bol opäť zvolený za šéfa ÖVP, na zjazde získal 99,4 percenta hlasov

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz / TASR/AP

Rakúska ľudová strana (ÖVP) si v sobotu drvivou väčšinou opätovne zvolila za svojho predsedu kancelára Sebastiana Kurza. Udialo sa tak na zjazde strany v meste Sankt Pölten v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.

Kurza, ktorý v piatok oslávil svoje 35. narodeniny, podporilo 533 z celkovo 536 delegátov, čo predstavuje 99,4 percenta, informuje tlačová agentúra AP. Kurz vedie stranu od roku 2017, pričom v tom istom roku sa stal najmladším rakúskym kancelárom.

V príhovore ku kolegom pred hlasovaním Kurz hovoril na rozličné témy a o prioritách politiky ÖVP. Zdôraznil nutnosť pokračovať vo vakcinácii proti covidu a v súvislosti s utečencami z Afganistanu vyhlásil, že Rakúsko „by nemalo prijať viac ľudí, než dokáže integrovať“.

Prečo sa pustili národniari do Pellegriniho? Dôvodom je TOTO, čo zaznelo na tlačovke

Sobotňajšie hlasovanie bolo znakom dôvery ÖVP v Kurza, ktorý má za sebou niekoľko politicky náročných mesiacov, analyzuje AP. V máji ho vypočúvali protikorupčné úrady na základe podozrenia, že pred parlamentným výborom spravil nepravdivé vyhlásenia.

Vypočúvanie sa týkalo vyšetrovania tzv. kauzy Ibiza – škandálu, v ktorom figuroval líder krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache, čo v roku 2019 privodilo pád Kurzovej predchádzajúcej vládnej koalície.

„Táto skúsenosť ma v skutočnosti spravila ešte odolnejším, silnejším a odhodlanejším,“ vyhlásil v sobotu Kurz, ktorý bol jediným kandidátom na post predsedu ÖVP.

Postoj strany k migračnej otázke a jej odmietanie utečencov z Afganistanu viedli k zvýšeniu napätia vo vzťahoch so spoluvládnucimi Zelenými, dopĺňa tlačová agentúra DPA. V Rakúsku sa v súčasnosti nachádza viac ako 40.000 Afgancov, čo je ich druhá najväčšia skupina v EÚ v pomere k počtu obyvateľov hostiteľskej krajiny.

Eduard Chmelár: „Hanba vám, darebáci, nemáte úctu k ničomu! Bojíte sa hnevu ľudí?“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info