HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Američania pripravujú Avakova na novú hru (Svjatoslav Kňazev)

Fikcia/ Ilustračná fotokoláž

Komentár Svjatoslava Kňazeva (Fond strategickej kultúry)

Smrť Zelenského

Rezignačný list, ktorý predložil šéf Ministerstva vnútra Ukrajiny Arsen Avakov, sa nedávno stal hlavnou správou v Kyjeve.

Avakov opustil rady postsovietskych podnikateľov 90. rokov. V roku 2004 sa stal zástupcom vedúceho charkovského štábu Viktora Juščenka a po jeho víťazstve sa stal guvernérom Charkovského regiónu. V roku 2010 mu krajská rada vyslovila nedôveru a bol odvolaný. V tom istom roku prehral voľby so starostom Charkova Gennadijom Kernesom 

Ukrajina pozvala amerických vojakov a ich raketové systémy na svoje územie v prípade možnej eskalácie s Ruskom

Na Avakova mierili otázky týkajúce sa nezákonného odcudzenia štátnych pozemkov, v Taliansku ho zadržal Interpol, ale zvolili ho do Rady  z „Batkivščiny“ a získal parlamentnú imunitu. A po prevrate v roku 2014 bol Avakov vymenovaný za „dočasného“ ministra vnútra Ukrajiny.

„Nie je nič trvalejšie ako dočasné.“ Arsen Borisovič zostal na ministerstve vnútra dlhých 8 rokov, čím dosiahol národný rekord. Počas prezidentovania Porošenka mal neformálny titul „nie prvý, ale ani druhý“. Avakov, ako spoluvládca, zabezpečil v roku 2019 presun moci a prestal takým byť, “ napísal Sergej Ščerbina, šéfredaktor RBC-Ukrajina.

Avakov transformoval ukrajinskú milíciu na „novú políciu“, ale  veľké zločiny za neho  neboli odhalené: vraždy Olesa Buzinu a Pavla Šeremeta. Hlavnou vecou Avakovovej kariéry bolo vytvorenie „dobrovoľných práporov“ pri ministerstve vnútra, najmä práporu „Azov“, ktorý sa zúčastňoval mučenia a masakrov v Donbase. Militanti z „Azova“ hrali dôležitú úlohu pri udržaní Kyjevom  väčšiny juhu a východu republiky.

V roku 2020 Avakov využijúc „pandémiu“ začal preberať právomoci prezidenta a vlády Ukrajiny a vypracoval „protikrízové ​​plány“. Bol jediným úradníkom, ktorý obišiel centrálnu vládu a dovolil si pravidelnú komunikáciu s Washingtonom na úrovni osôb s rozhodovacou právomocou. Podľa odborníkov, potom jeho považovali na Západe za „úradujúceho“ diktátora v prípade, ak by na Ukrajine vznikla nezvyčajná situácia.

Kyjev: Za to, že Ukrajina a Gruzínsko stratili kontrolu nad územím, sú vinní Francúzi a Nemci 

Čo znamená rezignácia, ktorú on sám inicioval a ktorú podporila Najvyššia rada?

Bezprostredne pred napísaním vyhlásenia sa Avakov stretol s dočasným americkým Charge d’Affaires Georgeom Kentom, ktorý je považovaný za architekta paralelného vládneho systému na Ukrajine. Na fotografii s Kentom bývalý šéf ukrajinského ministerstva vnútra nevyzerá vôbec rozrušene. Naopak.

ukrajinských médiách možno nájsť niekoľko verzií ministerskej demisie.

Prvá – Avakova prinútil napísať vyhlásenie Zelenskyj, ktorý žiarlil na jeho amerických pánov. To je však úplne neuveriteľné. Ako mohol Zelenskyj urobiť taký krok bez súhlasu Washingtonu?

Druhá –  samotní Američania „opustili“ Avakova, nikdy sa nevie, čo ďalej plánujú pre Ukrajinu.

Táto verzia je o niečo vierohodnejšia, ale vyvoláva tiež pochybnosti. Avakov – priateľko ustlal Demokratickej strane. Prečo by ho demokrati odstraňovali? Všetko nasvedčuje tomu, že Američania pripravujú Avakova, spojeného s „jednotkami smrti“, na novú hru.

Avakovovi bolo nariadené, aby si dal prestávku a odhodil toxický oblak spolupráce so Ze-tímom. Začiatkom roku 2021 dokázal Zelenskyj vyčistiť informačný priestor Ukrajiny a zvýšiť situačný rast svojho ratingu, ale do konca roka sa táto výhoda stratí. S nástupom chladného počasia Ukrajinci pocítia čaro nových taríf za plyn a elektrinu, ktoré sa zavádzajú v júli až auguste. Dôsledky „voľného“ predaja pôdy dopadnú na obyvateľstvo vidieckych oblastí. Tu budú Američania potrebovať inú postavu – nie Zelenského a nie opotrebovaného Porošenka.

Ukrajina zrýchľuje svoj beh k sociálnej katastrofe (Vladimír Pojmanov)

Avakov, ako rusky hovoriaci človek, tvrdý, zameraný na USA a zjavne spojený s LGBT komunitou, je na to vhodný.

„Arsen Avakov odstúpil. Prakticky bezprostredne po rozhovore s Georgeom Kentom … Prečo to tak znepokojilo politickú párty? To všetko preto, že Arsen Borisovič už dlho nie je len ministrom. Pokiaľ ide o jeho politickú váhu a vplyv, je dlhodobo takmer na úrovni prezidenta a oveľa vyššie ako predseda vlády alebo dokonca tajomník NSDC. Avakov je subjektom ukrajinskej politiky po Majdane… Som si istý, že rady nezamestnaných alebo dôchodcov v osobe Arsena Avakova nebudú doplnené a my čoskoro uvidíme jeho reinkarnáciu do politickej štruktúry Ukrajiny. Ale či bude toto oživenie v prezidentovom tíme alebo sa Avakov stane základom nejakej alternatívy… ukáže čas. Ten najbližší… Je možné, že vyhlásenie o svojej vlastnej rezignácii so slovami „mám česť, podal budúci favorit Washingtonského regionálneho výboru na post predsedu vlády… “ – napísal ukrajinský politik a politológ Dmitrij Spivak.

„Toto nie je Avakovova rezignácia, toto je smrť Zelenského,“ komentoval udalosť bývalý Avakovov spolupracovník a teraz zástupca OOP Iľja Kiva.

Otec skorumpovaného Huntera Bidena tvrdí, že Ukrajina je príliš skorumpovaná na vstup do NATO (Frances Martelová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info