HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Biden konečne prehovoril o Afganistane: Ide o jednu z najťažších leteckých evakuácii v histórii

Joe Biden / TASR/AP

Americký prezident Joe Biden konečne prehovoril o evakuácii občanov z Kábulu. Taktiež emocionálne apeloval na Američanov, aby ho podporili pri ukončení vojny, informuje portál RT.

„Ide o jednu z najväčších a najťažších leteckých evakuácii v histórii,“ uviedol Biden. Dodal, že USA sú „jedinou krajinou na svete, ktorá dokáže predviesť takú veľkú silu“ na takú vzdialenosť. Narážal tým na takmer 6 000 vojakov, ktorí v súčasnosti strážia medzinárodné letisko Hamida Karzaja.

Doteraz bolo evakuovaných takmer 13 000 ľudí. Lety museli byť v piatok na niekoľko hodín „pozastavené“, kým sa „spracuje viac evakuovaných“, vyhlásil Biden. Okrem Američanov sa USA pokúšajú evakuovať aj afganských tlmočníkov, ale aj pracovníčky mimovládnych organizácií, ktorým by vláda Talibanu mohla uškodiť.

„Poviem to jasne. Každý Američan, ktorý sa chce vrátiť domov, sa domov dostane,“ dodal americký prezident.

Biden nariadil uvalenie nových sankcií na plynovod Nord Stream 2

Biden viackrát zopakoval, že americká armáda je v „neustálom kontakte“ s Talibanom. Trval na tom, že umožňujú osobám s americkým pasom prechádzať cez kontrolné body. Evakuačnú misiu tiež označil za „nebezpečnú“ a rizikovú pre americké sily a poznamenal, že nemôže sľúbiť, že nedôjde k stratám na životoch.

Akýkoľvek útok Talibanu by sa stretol s „rýchlou a ráznou reakciou“.

Facebook „odkúpil a pochoval“ konkurenciu, pretože mu chýba „talent“, aby mohol spravodlivo súťažiť, tvrdí obchodná komisia USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info