Fico: COVID preukazy vytvárajú dve kategórie občanov! Smer podal podnet na ústavný súd
17 | 08 | 2021 I TASR
Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že COVID preukazy vytvárajú dve kategórie občanov. Zákon, na základe ktorých sú vydávané, považuje Smer za protiústavný. Jeho poslanci podali podnet Ústavnému súdu SR. Informáciu prináša TASR.

Smer sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, obracia na Ústavný súd SR. Zákon považuje za protiústavný, lebo vytvára v spoločnosti dve skupiny ľudí a diskriminuje nezaočkovaných. Zároveň požaduje pozastavenie účinnosti novely. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf Smeru Robert Fico.

"V tomto okamihu podáva skupina poslancov podanie na Ústavný súd SR, kde namietame nesúlad zákona s ústavou," vyhlásil Fico. Zákon umožňuje podmieňovať vstup napríklad do prevádzok na základe potvrdenia o očkovaní proti novému koronavírusu, či na základe negatívneho testu. "Vytvárajú sa dve skupiny ľudí, tí ktorí majú očkovanie alebo test a tí, ktorí nie. Považujeme to za diskriminačné," vysvetlil Fico.

Problémom podľa neho je aj to, že zákon umožňuje, aby vyhláška ÚVZ obmedzila základné práva a slobody ľudí. "Zákon dovoľuje, aby k obmedzeniu dochádzalo na základe právneho predpisu s nižšou právnou silou," dodal Fico.

Poslanci žiadajú okamžité pozastavenie účinnosti zákona a veria, že Ústavný súd SR skonštatuje nesúlad zákona s ústavou. "Dúfame, že nám ústavný súd vyjde v ústrety a nedovolí ÚVZ obmedzovať základné práva a tiež diskriminovať neočkovaných," skonštatoval Fico.

Zákon umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu. Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona podpísala na konci júla.