HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fico: Osud Afganistanu je spečatený – výsledok dvadsaťročného úsilia NATO a predovšetkým USA

Taliban na porade u náčelníka Ronalda Reagana FB - Robert Fico

„Osud Afganistanu je spečatený,“ informuje Robert Fico „Situácia je vážna preto, lebo celé NATO a USA preukázali neschopnosť urobiť poriadok v jednej hornatej krajine s Talibanom. Pravdepodobne dostali bojovníci Talibanu od USA perfektný výcvik a výzbroj, keď ich podporovali v boji proti ruskej invázii,“ napísal bývalý premiér.

Z Afganistanu bude radikálny islamský štát

„Osud Afganistanu je spečatený,“ píše Fico na sociálnej sieti. „Bude z neho radikálny islamský štát riadený Talibanom. Bodka. To je výsledok dvadsaťročného úsilia NATO a predovšetkým USA,“ dodal.

Situácia je podľa lídra Smeru vážna. „Nehovorím to preto, že nevieme predpokladať, čo sa stane v Afganistane. Nepochybne to bude krajina, kde ľudské práva nebudú nikomu nič hovoriť. Ale bude to minimálne riadená islamská diktatúra, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou vylúči možnosť chaosu a štátneho rozvratu, ako to vidíme v Iraku, či Líbyi – dvoch príznačných výsledkoch liberálov vnútiť iným krajinám za každú cenu svoju predstavu o riadení štátu,“ myslí si Robert Fico.

Trump vyzval Bidena, aby „bez hanby odstúpil“ kvôli incidentu v Afganistane

Neschopné NATO a USA

Má jasný názor na to, kto spôsobil neutešený stav v krajine. „Situácia je vážna preto, lebo celé NATO a USA preukázali neschopnosť urobiť poriadok v jednej hornatej krajine s Talibanom. Pravdepodobne dostali bojovníci Talibanu od USA perfektný výcvik a výzbroj, keď ich podporovali v boji proti ruskej invázii. Táto nemohúcnosť NATO a USA láka k historickým prirovnaniam, za ktoré sa, dúfam, nikto neurazí,“ píše bývalý premiér.

Afganistan a umenie

„Mnohí ma poznajú ako milovníka umenia a vždy mi imponoval obraz od ruského maliara Repina ‘Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi’.

Záporožskí kozáci v 17. storočí odpisujú na ultimátum tureckého sultána, aby sa vzdali. Či ide len o legendu alebo pravdu, o tom sa môžeme sporiť. Fakt je, že odpoveď kozákov sa často používa ako príklad diplomatickej korešpondencie. List kozákov sa nedá celý citovať. Hochštaplerské Aktuality by hneď napísali, že som vulgárny. Vyberiem z neho jednu vetu, ktorá charakterizuje jeho obsah. Kozáci píšu sultánovi, okrem iného, toto: ‘Čo si Ty (turecký sultán – pozn. autora) za rytiera, keď holou riťou ani ježka nezabiješ.’

Súvis s umením mi prišiel na um, keď som videl fotografiu Talibanu po víťaznom príchode do Kábulu. Pozrite si druhú fotografiu. Čo tak podľa vás asi hovoria a odkazujú svetovládcom? Tým svetovládcom, ktorí Taliban v minulosti velebili, ako to vidíme aj na tejto poslednej (tretej) historickej fotografii, kde americký prezident na stretnutí afganskými rebelmi v roku 1985 hovorí: ‘Títo páni sú morálnym ekvivalentom otcov zakladateľov Ameriky.’ No uvidíme, či ich tak budú v USA brať aj v roku 2021,“ uzavrel príspevok Robert Fico.

Predstavitelia Talibanu: V Afganistane nebude prechodná vláda chcú vyhlásiť Islamský emirát Afganistan

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info