HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vysokoškolské internáty zvažujú možnosti: Môže očkovaný odmietnuť bývať na izbe s neočkovaným?

Vysokoškolský internát Družba Univerzity Komenského v Bratislave / TASR

Slovenské vysoké školy a univerzity sa už pripravujú na nový školský rok a otvorenie brán internátov. Niektoré z nich otvorene priznali, že sa pripravujú aj na požiadavku, že zaočkovaný študent nebudete chcieť bývať s nezaočkovaným. Nemusí. Budú na to prihliadať pri prideľovaní izieb, píše portál topky.sk. 

Študenti budú mať možnosť výberu

Možnosť výberu dáva aj Univerzita Komenského v Bratislave. Uviedla, že proces prideľovania ubytovania u nich prebiehal ešte v júli a momentálne si študenti vyberajú už konkrétnu izbu.

„Pri prideľovaní ubytovania sme nezohľadňovali ani nezisťovali či sú alebo nie sú žiadatelia o ubytovanie zaočkovaní. V týchto dňoch však prebieha medzi ubytovanými dotazníkový prieskum, v ktorom zisťujeme podiel zaočkovaných a nezaočkovaných na všetkých internátoch UK,“ uviedli.

Na zaočkovanosť bude prihliadať aj Prešovská univerzita v Prešove. „Samozrejme, epidemiologickú situáciu pravidelne monitorujeme a pravidlá pripravujeme tak, aby boli v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami a platnou legislatívou. V rámci ich nastavenia však univerzita plánuje zvýhodniť tých, ktorí budú zaočkovaní,“ tvrdia v Prešove.

Rodičia a žiaci pozor! TOTO na vás bude zrejme čakať v novom školskom roku

Možnosť výberu dáva aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. „V prípade, ak zaočkovaný študent prejaví záujem o ubytovanie výlučne so zaočkovanou osobou, vedenie Študentských domovov UPJŠ v Košiciach zohľadní takúto požiadavku,“ uviedli.

Pravidlá sa budú meniť podľa situácie

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici zasa avizovala, že plánuje určiť konkrétne pravidlá pre ubytovaných študentov. „Od nezaočkovaných študentov budeme vyžadovať na pravidelnej báze negatívne testy. Právo ubytovať sa v študentských domovoch UMB bude mať každý študent, ktorý bude dodržiavať stanovené pravidlá. Tie budú vychádzať z aktuálnej situácie s cieľom čo najviac chrániť ubytovaných študentov a zamestnancov UMB,“ informovali.

Technická univerzita v Košiciach zatiaľ iba pozorne sleduje stále sa meniacu situáciu. „Neplánujeme deliť študentov na očkovaných a neočkovaných, budeme postupovať podľa momentálne platných nariadení a odporúčaní príslušných orgánov. Prevádzka študentských domovov a jedální bude zabezpečená v zmysle aktuálnych epidemiologických opatrení, vydaných Úradom verejného zdravotníctva,“ uviedla.

Odborníci o očkovacej lotérii: „Je to premrhaná príležitosť, utvrdí v Slovákoch pocit sprisahania“

Nikoho nechcú uprednostňovať

Podobne je na tom aj Trnavská univerzita v Trnave. „V každom prípade musíme rešpektovať všeobecne záväzné pravidlá, ktoré sú aktuálne platné a ktoré budú platné počas akademického roka. Tie nateraz nedovoľujú uprednostňovať zaočkovaných študentov pred nezaočkovanými ani pri vstupe na akademickú pôdu a ani pri prijímaní do ubytovacích zariadení,“ uviedol rektor univerzity René Bilík.

Ekonomická univerzita v Bratislave tvrdí, že v prípade, že bude situácia rovnaká, aká je v tomto období, nebude zavádzať žiadne obmedzenia ani opatrenia. „V prípade zhoršenia pandemickej situácie budeme prijímať opatrenia operatívne,“ dodali.

Drucker vyzýva premiéra Hegere k výmene Matoviča na poste ministra financií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info