HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusi nacvičovali reakciu na Taliban v Tadžikistane, použili aj nové zbrane

Na snímke kirgizskí vojaci stoja pri zhorenom automobile pri dedine Kek-Taš neďaleko hranice medzi Kirgizskom a Tadžikistanom na juhozápade Kirgizska, asi 440 kilometrov juhozápadne od Biškšku 5. mája 2021. / TASR/AP

Ruské, tadžické a uzbecké jednotky v utorok ukončili nácvik spoločnej reakcie na možné bezpečnostné hrozby z Afganistanu. Na cvičeniach sa od minulého týždňa zúčastnilo 2500 ruských, tadžických a uzbeckých vojakov a približne 500 vojenských vozidiel. Informovala o tom agentúra AP

Manévre sa konali v Tadžikistane iba 20 kilometrov od hraníc s Afganistanom. Vojaci s podporou ruských stíhačiek Su-25 nacvičovali reakciu proti invázii militantov spoza hranice. Ruské jednotky pri tom používali niektoré nové zbrane vrátane plameňometov a pušiek pre ostreľovačov.

Rusko, ktoré má v Tadžikistane vojenskú základňu, prisľúbilo svojim stredoázijským spojencom pomoc v prípade vpádu militantov z Afganistanu.

Po odchode USA tisíce ruských, uzbeckých a tadžických vojakov zachraňujú hranice pred Talibanom

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Oleg Syromolotov vo štvrtok oznámil, že Rusko poskytne Tadžikistanu finančnú pomoc presahujúcu milión amerických dolárov na posilnenie ochrany hraníc s Afganistanom. Informovala o tom agentúra Interfax.

Minulý týždeň sa konali vojenské cvičenia s ruskou účasťou v Uzbekistane. Rusi zapojili aj bombardéry dlhého doletu Tu-22M3.

Boje v Afganistane medzi Talibanom a vládnymi jednotkami sa zintenzívnili po tom, čo Spojené štáty a NATO začali sťahovať svoje jednotky z krajiny. Američania majú z Afganistanu odísť ku koncu augusta. Od piatka minulého týždňa získal Taliban už desať z 34 provinčných metropol v Afganistane. Poslednou sa vo štvrtok stalo mesto Ghazní neďaleko Kábulu.

Ukrajina pozvala amerických vojakov a ich raketové systémy na svoje územie v prípade možnej eskalácie s Ruskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info