Američania viedli 20 rokov vojnu v Afganistane a prehrali! Boj s Talibanom necháva na Afgancov
11 | 08 | 2021 I Aneta Leitmanová
Američania viedli 20 rokov vojnu v Afganistane a potupne prehrali. Teraz z krajiny odsúvajú vojská. Prezident Joe Biden sa tvári, že nič neľutuje. A vyzýva  Afgancov, aby sa spojili v boji proti Talibanu, ktorý mocné US nedokázali poraziť.

Americký prezident Joe Biden vyzval v utorok afganských predstaviteľov, aby sa zjednotili a "bojovali za svoj národ" proti Talibanu. Povedal, že neľutuje odsun amerických vojakov z tejto krajiny. Informuje TASR.

"Afganskí lídri sa musia spojiť. Musia za seba bojovať," povedal Biden podľa agentúry AFP novinárom v Bielom dome. Americký prezident uviedol, že USA budú aj naďalej podporovať vládu v Kábule. Dodal, že "neľutuje" rozhodnutie stiahnuť do konca augusta amerických vojakov z Afganistanu.

Biden sa takto vyjadril v čase, keď sa v Afganistane čoraz viac darí postupovať militantnému hnutiu Taliban, ktoré v posledných dňoch dobýja jednu provinčnú metropolu za druhou.

Taliban obsadil v priebehu utorka mesto Faráh, správne centrum rovnomennej provincie na západe krajiny aj mesto Pol-e Chumrí, metropolu afganskej provincie Baghlán. Od piatka tak už ovládol osem z celkových 34 provinčných metropol v krajine.

Taliban obsadzuje provinčné metropoly v rámci rozsiahlej ofenzívy, ktorú spustil po tom, ako sa v máji z Afganistanu začali sťahovať zahraniční vojaci.

Militanti sa teraz zameriavajú na Mazár-e Šaríf, najväčšie mesto na severe krajiny, ktorého pád by znamenal úplnú stratu kontroly vlády nad severom Afganistanu orientovanom tradične proti Talibanu, uvádza AFP. Agentúra dodáva, že vládne sily momentálne s Talibanom bojujú aj v paštúnskych provinciách Kandahár a Helmande na juhu krajiny, kde je Taliban tradične silný.

Bielorusko obvinilo Západ, že sa snaží zvrhnúť Lukašenka
Bielorusko v utorok kritizovalo najnovšie sankcie zo strany Británie a USA, pričom obvinilo Západ, že pod zámienkou ochrany ľudských práv chce zvrhnúť dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka. Informuje o tom agentúra AFP. Čítať ďalej
11 | 08 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.