HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Švédska liberálna líderka vyzvala na odstránenie Maďarska z EÚ

Nyamko Sabuniová / zdroj: FB NS

Vedúca predstaviteľka švédskej liberálnej strany Nyamko Sabuniová vyzvala Európsku úniu, aby voči Maďarsku a Poľsku zaujala kvôli otázkam LGBT „tvrdé stanovisko“. „Aj keď to bude znamenať, že autoritárske štáty z Únie odídu“, informuje o Sabuniovej slovách Breitbart.

Vraj autoritárske vlády

Označenie Poľska a Maďarska za „autoritárske vlády“ Sabuniová použila v úvodníku pre noviny Expressen:  „Európska spolupráca je založená na rade liberálnych hodnôt. Patria sem sloboda pohybu, ľudské práva a právny štát.“

„Ak sa nemôžete prihlásiť k týmto hodnotám, nemáte s Európou nič spoločné. Potrestali ste sami seba,“ vyjadrila sa na margo dvoch členov Vyšehradskej štvorky švédska politička.

Prísnejšie pravidlá

Sabuniová ďalej tvrdí, že Európska únia by mala zorganizovať osobitný samit na rokovanie s týmito dvoma krajinami, pričom hovorí: „Jednou z najdôležitejších otázok samitu EÚ bude vypracovanie nových, prísnejších pravidiel o tom, ako sa krajiny môžu dobrovoľne stiahnuť z Únie a v prípade potreby by bolo možné aj ich vylúčiť.“

Ako sa protestuje vo Francúzsku? A ako o tom informujú francúzske médiá?

Vyzvala tiež na odrezanie Maďarska od hotovosti EÚ a uviedla: „Prijímanie peňazí z EÚ by nikdy nemalo byť kombinované so zákonmi proti LGBTQ alebo s iným porušovaním ľudských práv.“

Prvý bol holandský premiér

Výzva prichádza potom, ako holandský premiér Mark Rutte v júni uviedol, že Maďarsko nemá v Európskej únii miesto kvôli novej antipedofilnej legislatíve. Tá obsahovala aj zákaz vzdelávania pedagógov o transgenderizme, alternatívnych rodových identitách a súvisiacom obsahu LGBT.

Predseda vlády Viktor Orbán trvá na tom, že „vzdelávanie v školách nesmie byť v rozpore s vôľou rodičov. Musí byť nanajvýš doplnkové, jeho forma a obsah musia byť jasne definované a musí podliehať súhlasu rodičov,“ a že otázka, či by obsah LGBT mal byť v maďarských triedach, nie je v žiadnom prípade na EÚ.

Taliani sa búria proti covidpasom a novým pravidlám

Prinútiť Maďarsko pokľaknúť

„Cieľom je prinútiť Maďarsko pokľaknúť v tejto záležitosti. Musia pochopiť, že sú buď súčasťou Európskej únie, alebo spoločenstva spoločných hodnôt, akými sme my,“ povedal holandský premiér Rutte o svojom úsilí, aby EÚ potrestala Maďarsko za reformy školstva.

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová vyhlásila, že sa postaví proti „zasahovaniu“ zo strany širšej EÚ. „Maďarsko bolo napadnuté v bezprecedentnom rozsahu len preto, že ochrana detí a rodín je našou prioritou a vzhľadom na to nie sme ochotní pustiť LGBTQ lobby do našich škôl a škôlok,“ povedala Vargová.

Mladí Francúzi sa chcú zámerne nakaziť koronavírusom, aby sa vyhli očkovaniu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info