HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tretia, štvrtá, piata…Macron pripúšťa očkovanie dôchodcov a zraniteľných treťou dávkou vakcíny

Demonštrant drží masku s podobizňou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas demonštrácie v Paríži v sobotu 31. júla 2021. / TASR/AP

„Tretia dávka (vakcíny) bude pravdepodobne potrebná, nie hneď pre každého, ale v každom prípade pre tých najzraniteľnejších a najstarších,“ povedal Macron vo videu zverejnenom na svojom konte na sociálnej sieti Instagram. Dodal, že Francúzsko sa pripravuje na ich podávanie od septembra.

„V prvom rade musíme počúvať vedcov,“ apeloval Macron. Očkovanie seniorov a zraniteľných skupín obyvateľstva treťou dávkou vakcíny zdôvodnil tým, že u nich dochádza k rýchlejšiemu poklesu hladiny protilátok vytvorených po očkovaní proti covidu.

Právnik Weis upozorňuje: Tretia dávka sa bude „testovať“ na ľuďoch od augusta

Macronova vláda sa podľa agentúry Reuters pokúša ešte viac zintenzívniť očkovanie proti covidu, pretože z dát vyplýva, že krajina sa ocitla v štvrtej vlne pandémie, ktorú navyše sprevádzajú demonštrácie proti vládnym opatreniam zameraným na obmedzenie šírenia infekcie.

Agentúra AFP pripomenula, že generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu vyzval vyspelé štáty na odklad podávania tretích dávok vakcín proti covidu najmenej do konca septembra, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, kde je veľa ľudí zaočkovaných len prvou dávkou.

Agentúra AFP vo štvrtok s odvolaním sa na vlastné prepočty informovala, že od objavenia sa prvých prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v decembri 2019 bolo celosvetovo identifikovaných viac ako 200 miliónov ľudí.

V priemere bolo za posledných sedem dní na celom svete zistených viac ako 600.000 prípadov denne, čo je v porovnaní s minimom dosiahnutým v polovici júna (360.000 nových prípadov denne) nárast o 68 percent. Tento nárast spôsobuje predovšetkým variant delta koronavírusu SARS-CoV-2. Počet úmrtí rástol pomalšie – od začiatku júla o 20 percent.

Vírus sa vracia! Majster sveta v očkovaní – Izrael bojuje s raketovým nárastom nových prípadov (Peter Münch)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info