HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česká štúdia potvrdila, že už 4 mesiace po očkovaní nemáte takmer žiadne protilátky! Donútia nás chodiť na očkovanie ako na klavír?

Kardiológ Ivan Vorčák tvrdí, že povinné očkovanie je dnes úplne nemiestne. Ilustračné FOTO TASR/AP

Už mnoho štúdií potvrdilo, že protilátky nadobudnuté očkovaním nevydržia na veky. Česká spoločnosť Podané ruce však zistila, že u seniorov sú po štyroch mesiacoch od očkovania protilátky takmer na nule!

Imunita podľa portálu startitup.sk klesá najmä u najviac ohrozených skupín obyvateľstva. Sú to teda ľudia so zníženou imunitou, obézni ľudia, ľudia po transplantácii orgánov alebo dôchodcovia.

Koľko kôl očkovania vôbec ešte chcú?

Česká spoločnosť preto upozorňuje, že ďalšia vakcinácia tejto skupiny obyvateľstva bude už v blízkej dobe nevyhnutná.

Právnik Weis upozorňuje: Tretia dávka sa bude „testovať“ na ľuďoch od augusta

„Používame dva rôzne typy testov tak, aby sa maximálne podarilo zachytiť protilátkovú odpoveď, jednak po prekonanej infekcii a po vakcinácii. Predpokladá sa, že týmto prístupom sa získajú poznatky, ktoré budú komplexne hodnotiť stav imunity k pôvodcovi ochorenia COVID-19 a budú akceptovateľné v širokej populácii,” uviedol Petr Husa, prednosta kliniky infekčných chorôb FN Brno.

Z analýzy vypláva, že čím dlhší čas od plného očkovania uplynul, tým slabšie boli hodnoty protilátok. Rozdiely namerali aj pri jednotlivých vakcínach. Najslabšie výsledky zaznamenali pri vakcíne AstraZeneca.

Rozdiel bol aj pri senioroch, ktorí už predtým prekonali koronavírus. U tých zaznamenali vyššie hodnoty protilátok. Mali by sa teda všetci už zaočkovaní, a najmä ohrozené skupiny, pripraviť na ďalšie kolo očkovania? A po ďalších štyroch mesiacoch znovu? A dokedy vlastne?

Tretia, štvrtá, piata…Macron pripúšťa očkovanie dôchodcov a zraniteľných treťou dávkou vakcíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info