HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sýria zmarila tretí izraelský nálet za týždeň. Vďaka ruskému protiraketovému systému

Izraelská stíhačka F-16 / TASS
Sýrska armáda cez víkend zachytila ​​dve rakety vystrelené izraelskými bojovými lietadlami na damašské predmestie Set Zaynab. Pomocou systémov protivzdušnej obrany ruskej výroby zmarili tretí nálet už za týždeň, informuje portál RT.

Nálet sa uskutočnil mimo sýrskeho vzdušného priestoru v nedeľu ráno okolo 5.40 h, keď dve izraelské stíhačky F-16 vypálili dve riadené strely zamerané na nešpecifikované zariadenia v meste Set (Sayyidah) Zaynab 10 km južne od Damasku.

Ruský systém Buk-M2E

Sýrske jednotky PVO vybavené systémami Buk-M2E ruskej výroby obe úspešne zachytili, uviedol na dennom brífingu šéf ruského zmierovacieho strediska pre Sýriu kontradmirál Vadim Kulit.

V stredu večer vystrelili dve izraelské F-16 štyri riadené strely z libanonského vzdušného priestoru na sýrsku provinciu Homs. Všetci boli zostrelení, a to aj pomocou ruských strojov Buk-M2E.

Venezuela obviňuje americké vojenské lietadlá z narušenia ich vzdušného priestoru

V pondelok večer vnikli štyri izraelské stíhačky do sýrskeho vzdušného priestoru cez oblasť At-Tanf na jordánskych hraniciach, ktorú ovládala americká armáda, a vystrelili osem rakiet do provincie Aleppo.

Sedem z nich bolo údajne zostrelených systémami Buk-M2 a Pantsir-S, zvyšné však zasiahli vedecko-výskumné pracovisko v meste Safira.

Vo väzbe zomrel muž podozrivý z pokusu o atentát na dočasného prezidenta Mali

Izrael útoky odmieta

Zatiaľ čo izraelskí predstavitelia nálety zriedka uznávajú, vojenské lietadlá Izraelských obranných síl (IDF) v posledných rokoch pravidelne zosielali rakety na sýrske územie pod zámienkou sebaobrany proti „iránskej hrozbe“.

Damask protestuje proti opakovaným útokom ako do očí bijúcej agresie, zatiaľ čo Rusko, Turecko a Irán nedávno spoločne odsúdili izraelské útoky ako porušenie zvrchovanosti a medzinárodných humanitárnych zákonov.

Miliardár Bezos vo svojej rakete dosiahol hranicu vesmíru: „Najlepší deň vôbec,“ vyhlásil

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info