HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko buduje nové Air force one – jadrové lietadlo „súdneho dňa“

Iľjušin Il-80 / TASS
Rusko začalo pracovať na úplne novej verzii svojho známeho „lietadla doomsday“ z doby sovietskej éry. Lietadla určeného na ochranu najvyššieho vodcu krajiny a jeho udržiavania v bezpečí pre prípad úplnej jadrovej vojny na zemi. O téme informuje portál RT.

Tvrdí to agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj vo vojensko-priemyselnom priemysle, ktorý odhalil, že nové lietadlo bude vychádzať zo širokého trupu Il-96-400M, ktorý vyrába v krajine osvedčený výrobca lietadiel Iľjušin. Uvádza sa, že ruská vláda dostane dve lietadlá.

Nahradia staré  Iľjušiny

Okrem zaistenia bezpečnosti najvyšších predstaviteľov v krajine lietadlo slúži aj ako vzdialené veliteľské stanovisko, ktoré umožňuje vedeniu odosielať príkazy zo vzduchu. Tieto nové lietadlá nakoniec nahradia existujúce „lietadlá súdneho dňa“ Iľjušin Il-80.

Vďaka najnovšej technológii bude mať novopostavené lietadlo oveľa väčší dolet, schopnosť tankovať vo vzduchu a dokonca bude schopné komunikovať s ponorkami v okruhu 6 000 km.

Torpédoborec Defender sa stal prvým „cieľom“ novej ruskej stíhačky (FOTO)

Za súčasného stavu majú ruské letecké a kozmické sily štyri vzdušné veliteľské stanoviská Il-80. Lietadlá, ktoré boli vyrobené pôvodne počas sovietskeho obdobia, sú založené na osobných lietadlách Il-86, ktoré dlhé roky lietali ako Aeroflot.

Aj utajené lietadlo prepadli

Napriek utajeniu, ktoré obklopuje vysoko strážené lietadlá, však vlani jedno z nich prepadli. Dvaja neznámi útočníci ukradli 39 jednotiek elektronického zariadenia a 5 dosiek rozhlasových staníc nainštalovaných na palube lietadla, keď sa chystalo na plánované modernizačné práce v Taganrogu na juhu krajiny.

Venezuela obviňuje americké vojenské lietadlá z narušenia ich vzdušného priestoru

Podľa štátnej spoločnosti United Aircraft Corporation (UAC) však žiadne z odcudzených zariadení nebolo pre účely lietadla nevyhnutné.

Ekvivalent existuje aj v USA. Nazýva sa Boeing E-4 Advanced Airborne Command Post. Toto lietadlo je koncipované tak, aby bolo bezpečným mobilným veliteľským miestom na prežitie prezidenta a ďalších vyšších členov veliteľskej štruktúry.

Miliardár Bezos vo svojej rakete dosiahol hranicu vesmíru: „Najlepší deň vôbec,“ vyhlásil

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info